To najkrótsza linia autobusowa w Olsztynie. Na trasie jest tylko kilka przystanków

i

Autor: Monika Smolik Zdjęcie ilustracyjne

Ciekawostka

To najkrótsza linia autobusowa w Olsztynie. Na trasie jest tylko kilka przystanków

2024-06-24 7:30

Sieć linii autobusowych w Olsztynie jest rozbudowana. Jest ich aż 34, dodatkowo pasażerowie mogą korzystać z dwóch linii nocnych oraz z pięciu linii tramwajowych. W ten sposób można dojechać niemal w każde, nawet najbardziej odległe miejsce w stolicy Warmii i Mazur. Najdłuższą linią jest 121, a która jest najkrótsza? Odpowiedź poniżej.

To najkrótsza linia w Olsztynie. Ma tylko kilka przystanków

Jak informowaliśmy wcześniej, najdłuższą linią autobusową w Olsztynie jest 121, na trasie której znajdują się aż 34 przystanki. Można powiedzieć, że tą linią pasażerowie są w stanie zjeździć pół miasta. Trasa zaczyna się na pętli Bartąska-Rondo, a kończy na przystanku Cementowa i odwrotnie.

Jednak która linia miejska jest najkrótsza? Postanowiliśmy to sprawdzić. To linia nr 201, która pełni funkcję dowozową. Na jej trasie jest zaledwie sześć przystanków i przebiega głównie przez osiedle Generałów, a także część Jarot. Zaczyna się na przystanku Kutrzeby, następnie przebiega przez ulice Kleeberga, Hallera, Bilitewskiego, Popiełuszki, kończąc bieg na przystanku Osiedle Generałów oraz Sikorskiego-Wilczyńskiego. Zgodnie z informacją zawartą w rozkładzie jazdy, przejechanie całej trasy zajmuje tylko 8 minut.

W 2015 r. wprowadzono rewolucję w komunikacji miejskiej. Co się zmieniło?

Od 2015 r. w olsztyńskiej komunikacji miejskiej wprowadzono rewolucję, a to za sprawą nowych linii tramwajowych – nr 1, 2 i 3. Zmiany dotyczyły także linii autobusowych, a dokładniej ich numeracji. Od tamtej pory autobusy stałych linii dziennych zaczynają się od liczby 100. Jednak, żeby nie rewolucjonizować nazewnictwa, do „setki” dodano dotychczasowy numer autobusu, przykładowo linia nr 3 zmieniła numer na 103.

Z kolei numerami 200 i wzwyż oznakowano linie autobusowe dowożące do przystanku tramwajowego, czyli tzw. linie dowozowe. Od nr 400 zaczynają się linie aglomeracyjne, obsługujące ościenne gminy, a linie nocne oznaczono znakami N01 i N02. Pojawiła się również nowa linia autobusowa nr 141, która połączyła osiedle Generałów z fabryką Michelin.

Otwarcie nowej zajezdni tramwajowej w Olsztynie

Rozpoznasz miejsce w Olsztynie po opisie? Maksymalną liczbę punktów zdobędą tylko znawcy [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Kamienica Naujacka to secesyjna budowla zachwycająca bogactwem fasadowych zdobień i dekoracyjnych rozwiązań architektonicznych. Mieści się tam instytucja:

To najdłuższa linia autobusowa w Olsztynie. Zatrzymuje się aż na 34 przystankach! [ZDJĘCIA]

Listen on Spreaker.