Atrakcje

To najbardziej klimatyczna uliczka na w Olsztynie? Choć jest zniszczona, wiele osób może zachwycać [ZDJĘCIA]

2024-06-18 7:21

Olsztyńskie Stare Miasto ma mnóstwo ciekawych i tajemniczych zakątków, o których być może nie każdy słyszał. Jedną z zapomnianych przez wielu olsztynian uliczką jest Podwale. Choć kamienice są zniszczone, to niektórzy mogą się nią zachwycać. Klimatem przypomina część włoskich alejek, które są równie wąskie jak ta w Olsztynie.

To najbardziej klimatyczna uliczka Olsztyna? Przypomina włoskie alejki

Na olsztyńskim Starym Mieście znaleźć można wiele uliczek i alejek, które zachwycają pięknymi i zadbanymi kamienicami. Jednak część z nich jest zapomniana przez mieszkańców Olsztyna, a turyści nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Przykładem może być ulica Podwale, znajdująca się pomiędzy ul. Jana z Łajs a ul. Okopową. Choć jest ona zniszczona, a dawniej można było tam natknąć się na liczne śmieci, może zachwycać wielu. A to za sprawą klimatu, który może przypominać Włochy lub inne południowoeuropejskie państwa. Olsztyńska uliczka również jest bardzo wąska i wyłożona brukiem, a kamienice, choć podniszczone, nadają jej niesamowitego charakteru.

Podwale odmienione w ramach OBO. Co powstało?

Jeszcze kilka lat temu prawie nikt ul. Podwale nie odwiedzał, ale później powstał tam bar, więc uliczka się zaludniła. Powstał nawet projekt w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Podwale najpiękniejszą uliczką Starego Miasta”.

- Nie możemy naprawić wszystkiego od razu, ale warto od czegoś zacząć. Niech to nie będzie już aleja potłuczonych butelek i rozrzuconych opakowań po jedzeniu. Przemieńmy ją małym kosztem w klimatyczną uliczkę na miarę europejskiego miasta turystycznego – pisali pomysłodawcy projektu.

W ramach tej niewielkiej inwestycji powstały kosze na śmieci, ławeczki oraz donice z różnorodną roślinnością. Dzięki temu niewielkim kosztem udało się nieco odmienić ponure oblicze ul. Podwale. Pomysłodawcy projektu OBO liczą, że tak niewielka i tania realizacja zachęci także innych do zmieniania zaniedbanych ulic i alejek Olsztyna.

Jak obecnie prezentuje się ta wąska uliczka Starego Miasta? Możecie to zobaczyć w naszej galerii.

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających

To najbardziej klimatyczna uliczka na w Olsztynie? Choć jest zniszczona, wiele osób może zachwycać

Jak dobrze znasz Olsztyn? Sprawdź w quizie, czy poprawnie dopasujesz te budynki do ulic!

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę łatwe pytanie. Jaki jest adres Urzędu Miasta w Olsztynie?