To już KONIEC LATA?! Żegnamy upały, do Polski nadciąga wielkie ochłodzenie

i

Autor: Unsplash - Erik Witsoe To już koniec lata?! Synoptycy ostrzegają: Żegnamy upały, do Polski nadciąga wielkie ochłodzenie

To już KONIEC LATA?! Żegnamy upały, do Polski nadciąga wielkie ochłodzenie

2021-08-16 9:08

Czy to już koniec lata? Co prawda do kalendarzowej jesieni zostało jeszcze sporo czasu, jednak prognozy pogody na najbliższe dni wskazują, że jesienną aurę poczujemy znacznie szybciej. Jak zapowiadają synoptycy, po ciepłym i deszczowym poniedziałku, należy spodziewać się sporego ochłodzenia. Więcej na ten temat czytaj w artykule poniżej.

Dni są coraz krótsze, noce chłodniejsze, niebawem rozpoczęcie roku szkolnego. Koniec lata zbliża się nieubłaganie. Pierwsze zwiastuny nadchodzącej jesieni odczujemy już od najbliższego wtorku. Według prognoz synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po ciepłym i burzowym poniedziałku, należy spodziewać się znacznego ochłodzenia. W całym kraju temperatura spadnie do 17-21 stopni Celsjusza.

- Nad Europą Centralną i Skandynawią będzie dominował rozległy i głęboki niż z ośrodkami nad Bałtykiem i południową Szwecją. Na zachodzie i krańcach wschodnich kontynentu pogodę będą kształtować wyże. Polska będzie pod wpływem wspomnianego niżu. Na wschodzie kraju początkowo zaznaczy się pofalowany front chłodny, który odsunie się na wschód, a na północny zachód nasunie się front okluzji. Od zachodu będzie napływać chłodna, polarna morska masa powietrza - podaje IMGW.

Czytaj też: Prognoza pogody na wrzesień 2021. Czego się spodziewać?

We wtorek (17 sierpnia) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe są przelotne opady deszczu, na północy burze, lokalnie z gradem. Burze mogą wystąpić także przed południem na krańcach wschodnich kraju. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm na wybrzeżu, do 15 mm na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 17 st. C do 21 st. C, na południowym zachodzie do 22 st. C; chłodniej na Podhalu, około 15 st. C. Wiatr umiarkowany i porywisty, na północy i zachodzie okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, na wybrzeżu miejscami silny, do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni i zachodni; w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 80 km/h.

ESKA XD #029 - ELIF, TANIEC Z GWIAZDAMI, SEKRETY TOUR DE POLOGNE
Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?