porady

Tajemnicza naklejka na skrzynce pocztowej. Co oznacza litera R? To ważna informacja

2024-02-06 8:06

Na skrzynkach pocztowych można zauważyć nie tylko numer mieszkania czy lokalu, ale niekiedy również tajemniczą naklejkę z literą "R". Jeżeli wasze oczy na taką natrafiły, pewnie zastanawialiście się, co właściwie oznacza. To niezwykle przydatny symbol, które może przydać się każdemu z nas. Szczegóły zdradzamy w materiale poniżej.

Tajemnicza naklejka z literą "R" na skrzynce pocztowej nie jest ani oznaczeniem stosowanym przez złodziei, ani zezwoleniem na wrzucanie do skrzynki ulotek reklamowych, choć z pewnością wiele osób tak myślało. W jakim więc celu się jej używa? To nic innego, jak wskazówka dla pracowników Poczty Polskiej, w szczególności dla listonoszy oraz kurierów. Dzięki niej możemy zaoszczędzić nie tylko ich czas, ale przede wszystkim swój.

Co oznacza tajemnicza naklejka z literą "R" na skrzynce pocztowej?

Pracownicy poczty, widząc naklejkę z literą "R" na skrzynce pocztowej, od razu wrzucają do niej list polecony, zamiast zostawiać właścicielowi awizo. "Jeśli często nie ma cię w domu, a otrzymujesz przesyłki polecone, przygotowaliśmy dla ciebie idealne rozwiązanie. Adresowane do ciebie listy polecone mogą od razu trafiać do twojej skrzynki na listy" – informuje Poczta Polska, zastrzegając, że usługa nie obejmuje przesyłek poleconych z potwierdzeniem odbioru lub o kształtach/rozmiarach uniemożliwiających włożenie ich do oddawczej skrzynki pocztowej.

Skąd wziąć naklejkę z literą "R" na skrzynkę pocztową?

By listy polecane trafiały bezpośrednio do skrzynki pocztowej, nie wystarczy nakleić pierwszej lepszej naklejki z literą "R". Specjalną, która będzie miał moc prawną, otrzymamy po wypełnieniu wniosku. Można to zrobić przy wykorzystaniu formularza elektronicznego (konieczny w tym przypadku jest profil zaufany) lub osobiście w placówce pocztowej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pracownik poczty samodzielnie umieści naklejkę na naszej skrzynce. Co ważne, usługa ta jest całkowicie bezpłatna.

Dopasujesz kod pocztowy do miasta na Warmii i Mazurach? Trudny quiz dla prawdziwych znawców

Pytanie 1 z 10
Kod pocztowy 11-500 należy do miasta:
Listonoszka zgubiła 10 tys. zł, karierę uratował jej emeryt