Szlakiem Jakubowym na święto Gietrzwałdu. Trwają zapisy! Sprawdź szczegóły

i

Autor: UM Olsztyn Szlakiem Jakubowym na święto Gietrzwałdu. Trwają zapisy! Sprawdź szczegóły

Szlakiem Jakubowym na święto Gietrzwałdu. Trwają zapisy!

2022-05-18 15:02

Gietrzwałd będzie świętować 670. urodziny. Pod koniec maja będzie można uczcić tę wyjątkową rocznicę, wybierając się z Olsztyna w turystyczną wyprawę szlakiem Jakubowym. O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Związki Olsztyna ze św. Jakubem są oczywiste - to patron miasta, jest w jego herbie, pomnik apostoła stoi na Targu Rybnym, a jego imieniem nazwany jest jeden z mostów nad Łyną. Stolica Warmii i Mazur leży także na trasie szlaku Jakubowego, wiodącego - m.in. przez Gietrzwałd - do domniemanego grobu świętego w hiszpańskim Santiago de Compostela.

Gietrzwałd urodziny będzie świętować 19 maja. Jednak niezwykły przemarsz odbędzie się niemal 10 dni później - 28 maja.

- Nie jest to pielgrzymka tylko przemarsz turystyczno-historyczny - mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Izabela Karpińska. - Z racji tego, że św. Jakub jest patronem Olsztyna, chcemy trochę podpromować szlak pod kątem aktywnego użytkowania. W przyszłym roku, z okazji  670- lecia Olsztyna chcemy zorganizować podobną wyprawę, ale w odwrotną stronę.

Na terenie Olsztyna szlak św. Jakuba ma ok. 16 kilometrów. Zaczyna się na ul. Wiosennej od strony Zalbek i wiedzie m.in. przez pl. Bema, Wysoką Bramę, Stare Miasto, ul. Sielską, ul. Żurawią do granic miasta. Uczestnicy przemarszu zaplanowanego na 28 maja pokonają 20-kilometrowy odcinek.

- Tego dnia wcielę się w postać św. Jakuba - mówi przewodnik turystyczny, Tomasz Wadykowski. - Przemaszerujemy z Centrum św. Jakuba przy olsztyńskiej bazylice do najpiękniejszej, warmińskiej wsi, Gietrzwałdu.

Wymarsz jest zaplanowany na 28 maja (sobota) na godz. 8:00. Zakończenie ok. 12:00 na terenie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Zapisy przyjmowane są e-mailowo: warmia.info@gmail.com lub telefonicznie: kom. 601 368 200.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel