Śnieżyce uderzą w Polsce. IMGW ostrzega. Gdzie będzie najmocniej sypać? [LISTA WOJEWÓDZTW]

i

Autor: Unsplash/ IMGW Śnieżyce uderzą w Polsce. IMGW ostrzega. Gdzie będzie najmocniej sypać? [LISTA WOJEWÓDZTW]

Śnieżyca uderzy w Polsce. IMGW ostrzega. Gdzie będzie sypać najmocniej? [LISTA WOJEWÓDZTW]

2021-11-25 9:29

W ostatni weekend listopada w Polsce zrobi się naprawdę zimowo! Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają pierwsze w tym sezonie intensywne opady śniegu. W wielu regionach obowiązywać mają ostrzeżenia pierwszego stopnia. W których województwach możliwe są śnieżyce? Gdzie pogoda może powodować utrudnienia? Szczegóły poniżej.

W weekend 26-28 listopada 2021 spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem. – W piątek około południa strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południa nad obszar województw opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu. Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze oraz woj. łódzkie po Podlasie. Miejscami będą one intensywne, lokalnie spadnie do 10 cm śniegu. W sobotę opady odsuną się nad północny wschód kraju, miejscami spaść może tam do 8 cm śniegu. (…) Intensywne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu możliwe są również w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, tym razem w zachodniej połowie kraju. Miejscami spaść może do 10-15 cm śniegu – informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Śnieżyce w Polsce. Prognoza zagrożeń IMGW. Gdzie będzie najmocniej sypać? [LISTA WOJEWÓDZTW]

W związku z intensywnymi opadami śniegu IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. W których województwach będzie sypać najmocniej?

W piątek (26 listopada) sypać ma w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim oraz opolskim.

W sobotę (27 listopada) śnieżyce mogą wystąpić w województwie podlaskim oraz wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

W niedzielę (28 listopada) natomiast intensywne opady śniegu wystąpią w takich województwach jak: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie oraz w północnej części województwa podlaskiego.

Trudne warunki na drogach

W tych dniach szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem znacząco utrudniać będą warunki na drogach i chodnikach. – Od piątkowego popołudnia zalegać może pokrywa śnieżna lub błoto pośniegowe, a w sobotni poranek miejscami topniejący śnieg może zamarzać, i nawierzchnie dróg i chodników będą śliskie – ostrzegają synoptycy.