Śnieżyca na Mazurach zaskoczyła kierowców. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia! [FOTO]

2020-12-23 7:44

Zima dała się we znaki kierowcom na Mazurach. Niespodziewany śnieg znacznie pogorszył warunki drogowe, w związku z czym doszło do wielu wypadków oraz kolizji. Równie niebezpiecznie będzie przez najbliższe dni - w czasie świąt Bożego Narodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem dla całego województwa warmińsko-mazurskiego. Szczegóły w artykule.

Śnieżyca na Mazurach zaskoczyła kierowców

Na Mazurach zima zaskoczyła kierowców. We wtorek (22 grudnia) po południu obfite opady śniegu znacznie pogorszyły warunki drogowe. Do wypadku doszło między innymi na trasie Wydminy - Ranty w powiecie giżyckim. Kierująca fiatem straciła panowanie nad autem, w wyniku czego uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta jechała sam, była trzeźwa, nie odniosła obrażeń.

Minionej doby strażacy odnotowali łącznie 13 zdarzeń drogowych, z czego 6 to wypadki drogowe z osobami rannymi oraz 7 kolizji drogowych.

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?

Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2020. IMGW wydało ostrzeżenia przed oblodzeniem

Kierowcy powinni szczególnie uważać podczas świątecznych podróży. Od czwartku (24 grudnia) do soboty (26 grudnia) drogi mogą być śliskie z powodu marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla całego województwa warmińsko-mazurskiego.

- W nocy z 24 na 25.12. na wschodzie i w centrum województwa prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0°C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od 0°C do 1°C, przy gruncie od -1°C do 0°C. - ostrzegają synoptycy. Podobnie będzie w nocy z 25 na 26.12. - Wówczas prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0°C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, przy gruncie od -5°C do -2°C.

Padający śnieg lub śnieg z deszczem sprawiają, że droga jest śliska, a czas hamowania auta znacząco się wydłuża. Wtedy kierujący nie zdąży natychmiast zatrzymać auta. Ponadto towarzysząca opadom śliska nawierzchnia jezdni sprzyja stłuczkom i potrąceniom.

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?