Słynne ruiny pałacu w Słobitach wystawiono na sprzedaż. Cena jest zawrotna

i

Autor: East News: DAREK REDOS/REPORTER

biznes

Słynne ruiny pałacu w Słobitach wystawiono na sprzedaż. Cena jest zawrotna

2023-09-08 8:32

Warmińsko-mazurskie słynie nie tylko z przepięknych krajobrazów. Znajdziemy tu także wiele ciekawych zabytków. Do takich należą chociażby ruiny pałacu w Słobitach. Od lat przyciągają pasjonatów historii i eksploratorów. Niewykluczone jednak, że wkrótce miejsce to zmieni się nie do poznania. Obiekt został bowiem wystawiony na sprzedaż. Ile trzeba zapłacić, by stać się jego właścicielem?

Oferta sprzedaży obejmuje teren o powierzchni ponad 55 hektarów. Znajdują się tu lasy, parki, łąki, pastwiska, drogi, a także stawy. Jednak największą uwagę zwracają wspomniane ruiny pałacu. Te niegdyś należały do rodu Zu Dohna, jednego z najznamienitszych, pruskich rodów hrabiowskich tych ziem.

Niezwykły zabytek architektury wraz z malowniczym parkiem został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku. Pałac był wielokrotnie rozbudowywany. W czasach swej świetności znajdowały się tu kolekcje obrazów, bezcenne zbiory biblioteczne w postaci starodruków i rękopisów, kolekcje mebli i porcelana. Niestety w czasie II wojny światowej, w wyniku działań Armii Czerwonej, słobicki pałac został spalony, a wyposażenie rozgrabione. W całości zachowały się jedynie mury obwodowe korpusu pałacu powstałego na planie spłaszczonej litery "H" oraz fragmenty muru galerii bocznych. Pomimo poczynionych tu zniszczeń, ruiny pałacu wciąż robią niesamowite wrażenie.

By stać się właścicielem ruin pałacu w Słobitach, trzeba zapłacić 4 464 032 zł. – Z pewnością byłoby to doskonałe miejsce na pole golfowe, hotel, ośrodek jazdy konnej, usługi agroturystyczne. Koncepcja oraz wykorzystania potencjału tego miejsca pozostaje w gestii nowego właściciela – czytamy w ofercie sprzedaży.

Tajemnicze bunkry ukryte w mazurskim lesie. Nocą może być tu strasznie

Opuszczona szkoła ogrodnicza koło Elbląga