turystyka

Tajemnicze bunkry ukryte w mazurskim lesie. Nocą może być tu strasznie [ZDJĘCIA]

2024-05-21 9:41

Warmia i Mazury to nie tylko malownicze jeziora i lasy, ale również wiele tajemniczych i opuszczonych miejsc. Jednym z takich jest Czarny Szaniec – kwatera szefa SS Heinricha Himmlera ukryta w lesie koło wsi Pozezdrze. Za dnia bunkry robią ogromne wrażenie, jednak pod osłoną nocy mogą budzić grozę.

Czarny Szaniec na Mazurach. Bunkry ukryte w lesie koło Pozezdrza

Na Warmii i Mazurach nie brak miejsc, których strach się bać. Opuszczone zamki i pałace, kaplice schowane w głębinach lasu, kamienny półokrąg grobowców, wysadzony most kolejowy. Jedną z większych atrakcji turystycznych stanowi także wspomniana kwatera Heinricha Himmlera ukryta w lesie koło wsi Pozezdrze. Została wybudowana w 1941 roku rzez robotników z organizacji Todta. Nosiła wówczas operacyjny kryptonim "Hochwald", co oznacza Wysoki Las. Ulokowano ją w pobliżu linii kolejowej i drodze łączącej kwaterę z siedzibą Hitlera w Gierłoży, dowództwem Wehrmachtu w Mamerkach oraz z twierdzą Boyen w Giżycku.

Schron Heinricha Himmlera zachował się w najlepszym stanie

Kwatera składała się z dziewięciu obiektów: pięciu schronów o żelbetonowych ścianach grubych na 2 metry, podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni oraz schronu samego Heinricha Himmlera – dowódcy SS i tajnej policji. Teren kwatery otoczony był pasem pól minowych, ogrodzonych płotem z siatki i drutu kolczastego. Schron w 1944 roku został przebudowany i wzmocniony, aby mógł przetrwał ataki bombowe. Właśnie on zachował się do dziś w najlepszym stanie, po tym, jak w styczniu 1945 roku cała kwatera została wysadzona w powietrze przez niemieckich saperów.

Obecnie teren wokół bunkrów jest zagospodarowany. Znajdują się ławki oraz tablice informacyjne.

Stare Juchy jak Abu Zabi? Piaskowa góra na Mazurach przypomina egzotyczną pustynię [ZDJĘCIA]

Doły i cmentarz żydowski. Grób gangstera i ofiary mordercy homoseksualistów. Niezapomniani