Ruszył kiosk profilaktyczny w Olsztynie! W tym miejscu samodzielnie zrobisz badania [ZDJĘCIA]

2021-11-25 8:24

Ruszył kiosk profilaktyczny w Olsztynie! To miejsce, gdzie można samodzielnie zmierzyć wzrost, masę ciała, indeks masy ciała, czyli BMI, skład ciała i ciśnienie tętnicze krwi. Gdzie dokładnie go znajdziemy? W jakich godzinach jest otwarty? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Kiosk znajduje się w Sali Obsługi Klienta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Głowackiego 14. Na miejscu dyżuruje profesjonalny doradca, który - w miarę potrzeb - podpowiada jak wykonać pomiary, określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

- Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego celem uruchomienia kiosku do pomiarów profilaktycznych są profilaktyka i nauka zachowań prozdrowotnych. – informuje Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie. – Projekt wpisuje się w założenia Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – dodaje.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne zapewniają prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów. Te podstawowe parametry medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.  Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Super Raport (Goście: Bolesław Piecha - PiS oraz Andrzej Kostyra - dziennikarz i komentator sportowy) Sedno Sprawy: Władysław Kosiniak-Kamysz

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, portal Diety.nfz.gov.pl. Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.

Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Oddziału lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:30 i 13:00-15:30.

Źródło: UM Olsztyn