Rowerzystów czeka prawdziwa rewolucja! Nowe nakazy i zakazy. Nie ze wszystkiego będą zadowoleni

i

Autor: pexels.com Nowości w przepisach dla rowerzystów. Co ma się zmienić?

Rowerzystów czeka prawdziwa rewolucja! Nowe nakazy i zakazy. Nie ze wszystkiego będą zadowoleni

2022-05-17 9:05

Nowe nakazy, zakazy, ale też przywileje. Rząd szykuje rewolucję w przepisach dla rowerzystów. Co dokładnie ma się zmienić? O szczegółach opowiedział Marek Dworak, pełnomocnik Ministra Infrastruktury w rozmowie z serwisem brd24.pl.

Rowerzyści to grupa, która na polskich drogach powoduje najwięcej wypadków, zaraz po kierowcach samochodów osobowych. By poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, rząd planuje wprowadzić kilka nowości w przepisach. Jakich zmian zatem możemy się spodziewać?

Rewolucja w przepisach dla rowerzystów. Co ma się zmienić?

Jak przyznał w rozmowie z portalem brd24.pl Marek Dworak, pełnomocnik Ministra Infrastruktury, uregulowana miałaby zostać kwestia wjeżdżania rowerzystów na przejazd dla rowerzystów. Pierwszeństwo miałby nie tylko rowerzysta znajdujący się na przejeździe rowerowym, ale też wjeżdżający na przejazd rowerowy. Oczywiście nie byłoby ono bezwarunkowe. Przywrócony miałby zostać zapis art. Prawa o ruchu drogowym – zabronienie rowerzyście wjazdu bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Po drugie, rząd chce wprowadzić jednoznaczny zapis w prawie mówiący o tym, że dwóch rowerzystów może jechać obok siebie, ale w przypadku zbliżania się pojazdu najeżdżającego z przeciwka lub z tyłu, powinni oni przejść na jazdę jeden za drugim.

CZYTAJ TEŻ: Nowe zasady jazdy na rondach! Szykują się ZMIANY W PRZEPISACH

Po trzecie, kaski rowerowe miałyby być obowiązkowe. Jednak nie dla wszystkich. Obowiązek ten dotyczyć ma przede wszystkim dzieci i młodzieży. Nie wiadomo na razie jednak, jaka miałaby być granica wieku.

Lot nad rondem w Chorzowie