Przewozisz w ten sposób choinkę? Lepiej uważaj. Grozi ci kilkaset złotych mandatu!

i

Autor: Monika Smolik

przepisy

Przewozisz w ten sposób choinkę? Lepiej uważaj. Grozi ci kilkaset złotych mandatu!

2023-12-22 14:18

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Nadchodzi czas, by przywieźć do domu świąteczne drzewko. To jednak nie takie proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Źle przewożona choinka może skończyć się nie tylko mandatem, ale też spowodowaniem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Kiedy możemy dostać mandat i w jakiej wysokości? Szczegóły poniżej.

Zdecydowaliście się w tym roku na nieco większą choinkę niż zwykle i zastanawiacie się, jak ją przewieźć? Do transportu drzewka dobrze jest wykorzystać samochód, który jest do tego przystosowany. Najlepiej sprawdzają się do tego takie z oddzielną skrzynią ładunkową, pojazdy o nadwoziu typu furgon, gdzie najczęściej kabina kierowcy oddzielona jest od przestrzeni transportowej. Alternatywą do tego może być transport choinki przy pomocy przyczepy podpinanej do auta, bądź skorzystanie z usług firmy transportowej.

Co mówią o tym przepisy?

Przepisy ruchu drogowego wymagają od nas, aby przewożony ładunek był zabezpieczony przed przemieszczaniem się, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi, nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych oraz tablic rejestracyjnych. — Dlatego na przykład powinniśmy unikać transportu choinki na miejscu przedniego pasażera, bo mogłoby to wpływać na możliwość obserwacji drogi. Do transportu najlepiej wykorzystać przestrzeń bagażnika, bądź rozłożyć tylne siedzenia. Powinniśmy unikać sytuacji, w której podczas transportu mamy otwarty bagażnik – do kabiny będą dostawać się spaliny, które mogą wpływać na motorykę kierującego — informuje warmińsko-mazurska policja.

— Kolejną możliwością, o ile nasz pojazd posiada belki bagażnika dachowego, jest transport choinki na pojeździe. W tym przypadku również obowiązują nas te same wymogi, co w przypadku transportu drzewka wewnątrz auta. Zaleca się korzystanie z siatki nałożonej na drzewko, aby uniknąć wypadania fragmentów drzewka na drogę. Choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy – dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na działanie wiatru — tłumaczą policjanci.

Zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, sięgać maksymalnie do 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny.

Odwiedziliśmy Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Jak było? Zobaczcie!

Jaki mandat za nieprawidłowy transport choinki?

Jeżeli drzewko wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej. Jeżeli nieprawidłowo zabezpieczymy choinkę na dachu pojazdu, może być na nas nałożony mandat w kwocie nawet do 500 zł. W przypadku gdy choinka będzie zasłaniać światła pojazdu – mandat wyniesie 200 zł, a gdy zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie ładunku, przepisy nie przewidują punktów karnych.

Źródło: KWP Olsztyn

Quiz świąteczne filmy. Nie tylko Kevin sam w domu!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Jakiego koloru był Grinch?