Przed grupą zakupową Urzędu Miasta Olsztyna trudne decyzje.

i

Autor: olsztyn.eu Na poniedziałkowym (5 września) spotkaniu rozważano różne scenariusze w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na zakup prądu

Prąd sześć razy droższy. Grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna przed ważną decyzją

2022-09-06 14:58

Prąd sześć razy droższy. Taką ofertę otrzymała Grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna. Do końca tygodnia zdecyduje, czy rozstrzygnąć przetarg czy go unieważnić.

Podwyżka jest nie do udźwignięcia – grzmi między innymi prezydent Olsztyna, a mowa o proponowanej w przetargu cenie za prąd. Przed grupą zakupową Urzędu Miasta Olsztyna trudne decyzje. W piątek ma zapaść ostateczny werdykt w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na zakup prądu po sześciokrotnie wyższej cenie.

Każdy z członków grupy ma wybrać wariant i w piątek już jako grupa podejmiemy decyzję. Przedstawiliśmy cztery warianty – mówi Łukasz Pikuła z olsztyńskiego ratusza. - Pierwszy wariant, podstawowy, czyli de facto godzimy się na zaistniałą sytuację i zawieramy umowę na warunkach, jakie mamy. Drugi wariant to ponowienie postępowania, na zbliżonych warunkach, jakie miały teraz, czyli na cały rok lub krótszy okres, ze stałą ceną w okresie trwania zamówienia. Trzecia możliwość to tak zwany zakup giełdowy, czyli zakup prądu po cenach z rynku dnia następnego. Tutaj największą wadą jest zmienność cen. Czwartą możliwością jest też zakup giełdowy, ale polegający na zakupie kontraktów.

Posłuchaj: o przetargu na prąd i stanowisku grupy zakupowej Urzędu Miasta Olsztyna mówi Łukasz Pikuła z olsztyńskiego ratusza.

- Podwyżka jest nie do udźwignięcia – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - A czarny scenariusz jest taki, że przy tych cenach prądu może okazać się, że będziemy zmuszeni zimą zamykać nasze obiekty i to nie z powodu Covidu, ale z powodu zbyt wysokich cen energii. W podobnym tonie wypowiadali się inni samorządowcy. - Mamy w przyszłorocznym budżecie zaplanowane 13 milionów złotych na energię elektryczną, to kwota jaką płaciliśmy w tym roku – mówi prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. – Natomiast jeśli kupimy prąd w tej cenie, którą nam zaoferowano, musielibyśmy mieć na ten cel 88 milionów złotych. Już zaczęliśmy więc procedurę wycinania i likwidowania tego co się da.

Bo to, że będzie drożej nikt nie ma wątpliwości. Pytanie tylko czy podwyżka musi być aż taka duża. Dlatego też do końca tygodnia grupa zakupowa wspólnie zdecyduje czy rozstrzygnąć przetarg czy go unieważnić. Przypomnijmy, że w postępowaniu na zasilanie budynków ceny wzrosły o 540 procent (z 437,7 zł/MWh do 2798,60 zł/MWh netto). Z kolei w przypadku zakupu energii na potrzeby oświetlenia najniższa oferta wynosiła o 380 procent więcej niż przed rokiem (z kwoty 409,3 zł/MWh do 1950 zł/MWh).

Dodatkowo podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiciele grupy podpisali oświadczenie, które będzie skierowane do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

Proponowane ceny straciły realność, która potwierdza się możliwością ich zapłaty. Utrata płynności finansowej przez samorząd olsztyński i partnerów z grupy zakupowej obnaży, w konsekwencji przyjęcia oferowanych cen, słabość polityki energetycznej realizowanej w naszym kraju, tym bardziej, że z naszej wiedzy wynika, iż nie będziemy jedynym samorządem znajdującym się w tak trudnej sytuacji. Jesteśmy przekonani, że Pan Premier dostrzega zasygnalizowany problem i korzystając z faktu, że 75 procent sektora energetycznego znajduje się w rękach Skarbu Państwa, podejmie stosowne kroki w celu jego rozwiązania - czytamy w apelu grupy do premiera.

Decyzja w sprawie przetargu ma zapaść w piątek.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Eska Summer City Olsztyn! ULTRA Mazury

QUIZ jak dobrze znasz swoje ciało?

Pytanie 1 z 9
Ile kości znajduje się w ciele człowieka?