POTĘŻNA PIONOWA CHMURA nad jeziorem Niegocin! Czym jest Cumulonimbus? [ZDJĘCIA]

2022-02-22 10:49

W ostatnim czasie przez Polskę przechodzą niebezpieczne fronty atmosferyczne powodujące ogromne zniszczenia, ale też przyczyniające się do powstawania spektakularnych zjawisk. Takie można było podziwiać w poniedziałek (21 lutego) na Mazurach. W pobliżu jeziora Niegocin w Giżycku pojawiła się potężna pionowa chmura Cumulonimbus.

Ten niezwykły widok udało się uchwycić na fotografiach Panu Sewerynowi Klauzińskiemu. Jego zdjęcia zostały opublikowane na Facebooku przez Polskich Łowców Burz.

- Przepięknie prezentowała się chmura Cumulonimbus z gęstymi smugami opadowymi, która dzisiaj po południu przechodziła w pobliżu jeziora Niegocin w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie). Zdjęcia nadesłał do nas Seweryn Klauziński. Gratulujemy uchwyconej zdobyczy! - czytamy we wpisie.

Orkan Eunice zdewastował cmentarze

Cumulonimbus to gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży, o górnej powierzchni gładkiej, zakończonej kopulasto lub kalafiorowato, bądź w postaci bardziej rozbudowanej w piętrze wysokim, przypominająca olbrzymie kowadło lub grzyb. Chmury tego rodzaju mogą być źródłem gwałtownych opadów deszczu, śniegu lub gradu, którym często towarzyszą wyładowania elektryczne (burze). Cechą charakterystyczną tego rodzaju chmury jest występowanie silnego wiatru tuż przed rozpoczęciem opadu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl