Policja zapowiada wzmożone kontrole. Na to będą zwracać szczególną uwagę!

i

Autor: KWP Białystok

Policja zapowiada wzmożone kontrole. Na to będą zwracać szczególną uwagę!

2023-02-17 8:02

W piątek (17 lutego) w całym kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na co funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę?

W ramach piątkowej akcji funkcjonariusze będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo pieszych, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego i innymi wspomagającymi ruch.

- W trakcie akcji będą prowadzone przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne, w ramach których policjanci będą przypominali uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa ruchu drogowego oraz zachowaniu prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, rowerzystami i pieszymi - zapowiedział nadkomisarz Robert Opas.

Policjant wskazał, że funkcjonariusze będą także zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. - Zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także zachowanie samych pieszych. Nadzorem będą objęte również miejsca szczególnie niebezpieczne, w tym przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których w przeszłości doszło do potrąceń niechronionych uczestników ruchu drogowego - podkreślił.

- Pieszych, rowerzystów, a także osób poruszających się na hulajnogach czy rolkach nie chronią aktywne czy bierne systemy bezpieczeństwa i w porównaniu z innymi uczestnikami ruchu są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych - podał.

Według policyjnych statystyk piesi stanowią nadal znaczącą część ofiar wypadków drogowych. - Wiele z tych wypadków jest spowodowanych przez nieodpowiedzialne i nieostrożne zachowanie kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego - zauważył.

- W tym roku dotychczas odnotowano o 28 mniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednak samych wypadków było 731 i jest to większa liczna zdarzeń o 53. Najwięcej z nich - 461 było na przejściach dla pieszych - przekazał nadkomisarz Robert Opas.

Fatalny wypadek w Lublinie. Wszystko się nagrało!