Pogoda po majówce zaskoczy. Powieje chłodem i będą burze

i

Autor: pixabay.com

Prognoza

Pogoda po majówce zaskoczy. Powieje chłodem i będą burze

2024-05-02 15:47

Majówka rozpieszcza wszystkich słoneczną pogodą. Jednak tuż po niej czekają nas ogromne zmiany. Już od poniedziałku (6 maja) nastąpi ochłodzenie. Temperatura w niektórych regionach kraju mocno spadnie, zawieje też wiatr. Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Zmiana temperatury już w majówkę. Będą burze

Według prognoz IMGW, jeszcze w majówkę prognozowane są burze. W piątek alarmy pierwszego stopnia będą obowiązywać w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Z kolei w sobotę alerty te będą dotyczyły już województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. W niedzielę synoptycy przewidują burze w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, dolnośląskim.

Już ostatniego dnia majówki zrobi się nieco chłodniej. Według synoptyków IMGW, w niedzielę oraz poniedziałek, 5-6 maja, na wschodzie będzie zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i okresami duże z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, także z gradem. Temperatura minimalna od 6 stopni Celsjusza na południu, około 10 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju do 12 stopni na zachodzie. Temperatura maksymalna od 18, 19 na zachodzie i w rejonach podgórskich do 24 w centrum i na południu. Będzie chłodniej nad morzem, od 14 do 18 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych, tylko nad morzem z kierunków północnych. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Po majówce będzie chłodniej

W niedzielę i w poniedziałek (5-6 maja) temperatura powietrza spadnie.

- Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura minimalna od 8°C do 12°C; w rejonach podgórskich około 7°C. Temperatura maksymalna od 16°C miejscami na północy do 22°C na południu; nad morzem od 13°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem chwilami dość silny, na wschodzie i północy okresami porywisty, na ogół zachodni i południowo-zachodni, tylko nad morzem z kierunków północnych. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h – informuje IMGW.

W poniedziałek i wtorek temperatura minimalna wyniesie od 7°C do 11°C. Temperatura maksymalna od 14°C na północy do 20°C na południu i zachodzie; nad morzem od 10°C do 14°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na ogół północno-wschodni i północny.

Dzień później miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 2°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum do 12°C lokalnie na zachodzie. Temperatura maksymalna od 15°C na północy do 21°C na zachodzie, nad morzem od 10°C do 15°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, na ogół wschodni, tylko na północnym-wschodzie zmienny z przewagą północnego.

W czwartek temperatura będzie podobna.

- Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 4°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C w centrum do 10°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 16°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 22°C na zachodzie, nad morzem od 13°C do 15°C. Wiatr na południu i zachodzie umiarkowany i porywisty, wschodni, na pozostałym obszarze słaby, zmienny – podaje IMGW.

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza

Pierwsza burza nad woj. lubelskim. Podmyta droga, powalone drzewa