Pogoda na majówkę 2024. Czy będzie ciepło? Takie są najnowsze prognozy synoptyków IMGW

i

Autor: Freepik

pogoda

Pogoda na majówkę 2024. Czy będzie ciepło? Takie są najnowsze prognozy synoptyków IMGW

2024-04-26 7:22

Jaka pogoda w majówkę 2024? Czy długi weekend majowy będzie ciepły? Pogoda w ostatnich tygodniach to istne szaleństwo. Najpierw rekordowo ciepły początek kwietnia, potem znaczne ochłodzenie. Czy jest szansa, że pogoda na majówkę się poprawi? Sprawdzamy, jakie są najnowsze prognozy synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Początek kwietnia okazał się wielkim zaskoczeniem pod względem pogody. Zamiast typowo wiosennej aury, w Polsce można było bowiem poczuć już pierwszy powiew gorącego lata. W wielu regionach temperatury sięgnęły nawet 28 stopni Celsjusza. Niestety potem nastąpiło gwałtowne załamanie pogody, które najprawdopodobniej potrwa przez resztę kwietnia. Wiele osób zastanawia się zatem, jakiej pogody spodziewać się w majówkę 2024. Czy możemy liczyć na powrót wysokich temperatur?

Pogoda na majówkę 2024. Czy będzie ciepło?

Pogoda na majówkę niestety nie zawsze jest wymarzona. W ostatnich latach w tym czasie przeważnie było chłodno i deszczowo. Nie oznacza to jednak, że w tym roku również powinniśmy nastawiać się na taką aurę. Z najnowszych prognoz przygotowanych przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że pod koniec kwietnia pogoda w Polsce ma się poprawić. To oznacza, że jest szansa na piękną pogodę w majówkę. Cieplej zacznie robić się od piątku 26 kwietnia, gdy temperatury w niektórych regionach wzrosną do 16 stopni Celsjusza. Z każdym kolejnym dniem ma być jeszcze cieplej. W niemal całym kraju temperatury przekroczą 20 stopni. Prawdziwe uderzenie ciepła czeka nas jednak od poniedziałku 29 kwietnia. Temperatury mogą bowiem sięgnąć 25 stopni. We wtorek, 30 kwietnia najwyższa temperatura w kraju wyniesie 27 stopni. Równie gorąco zapowiada się środa, czwartek oraz piątek. W sobotę możliwa zmiana pogody i lekkie ochłodzenie.

- Gdybym miał wybrać miejsce na urlop, wybrałbym Mazury. Tam na termometrach powyżej 20 stopni, nawet do 24. Co do wybrzeża to Bałtyk jest jeszcze chłodny i tam poniżej 20 stopni, od około 16-19 stopni Celsjusza - poinformował reportera Super Expressu Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW-PIB.

- Do 1 maja ma być raczej sucho. Wstępne prognozy zakładają, że od 2 maja zacznie napływać do nas nadal ciepłe, acz wilgotne powietrze. Do Polski dotrze deszcz oraz burze. Te niebezpieczne zjawiska mogą pojawić się u nas 2 i 3 maja. Zagrzmi i powieje silniejszy wiatr - dodaje Walijewski.

 

Majówka 2024 potrwa w tym roku rekordowo długo. Jeżeli dobrze rozplanujemy swój urlop, możemy odpoczywać całe dziesięć dni - od 27 kwietnia do 5 maja. Święto Pracy (1 maja) wypada bowiem w środę, natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja w piątek.

Artykuł aktualizowany

Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty. Zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]

Karkówka czy kiełbasa z grilla? Majówka okiem Polaków #EwelinaPyta