Cmentarz Ewangelicki

i

Autor: materiał organizatora Tak będzie wyglądał teren w śródmieściu po zakończeniu inwestycji

Olsztyn: zimą ruszą prace, z których nie wszyscy będą zadowoleni [AUDIO]

2021-12-30 15:55

Prace nad budową węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście w końcu mogą ruszyć. Po czterech latach formalności, zapadły ostateczne decyzje, które umożliwiają rozpoczęcie prac. Pierwszym etapem będzie wyburzenie garaży, które znajdują się na terenie inwestycji.

Olsztyn. Podpalono palmę Coppernicję

Olsztyn-Śródmieście

Tuż przed świętami etap formalności dotyczących tej inwestycji w końcu udało się zamknąć i wkrótce prace na tym terenie ruszą pełną parą.

- Dawno nie nadzorowałem inwestycji, której realizacja napotkałaby po drodze tyle przeszkód - mówi Andrzej Karwowski z Urzędu Miasta w Olsztynie. - Na początek wyburzymy około 50 garaży, które znajdują się na tym terenie. Zima sprzyja takim pracom, bo rozbiórka w tym okresie wiąże się z mniejszym zapyleniem, które nieuchronnie towarzyszy wyburzaniu. Wykonawca jest gotowy, by po przejęciu nieruchomości ruszyć z kopyta z rozbiórką - opisuje Karwowski. - Po wyczyszczeniu terenu przyjdzie czas na prace ziemne. Między innymi dokończona zostanie kanalizacja deszczowa na tym terenie. Kanalizacja została wyznaczona w sugerowanym przebiegu alei cmentarnej, a po wyburzeniu garaży będzie można przeprowadzić odkrywki archeologiczne, które potwierdzą jej przebieg.

Posłuchaj: o pracach w śródmieściu Olsztyna mówi Andrzej Karwowski z olsztyńskiego ratusza

Początki tej inwestycji sięgają 2018 roku kiedy to między ulicą Partyzantów, a Komendą Wojewódzką Policji, ulicą 1 Maja i torami kolejowymi odnaleziono pozostałości po zlikwidowanym w latach 60. ubiegłego wieku cmentarzu ewangelickim.

- Okazało się, że cmentarz został zlikwidowany tylko powierzchownie i wciąż są tam nie tylko elementy nagrobków, ale także szczątki osób, które zostały pochowane tam w XIX i na początku XX wieku - dodaje Karwowski. - To otworzyło ścieżkę do porozumienia trójstronnego z Parafią Ewangelicko-Augsburską i Stowarzyszeniem Święta Warmia. Nad ostatecznym kształtem tego dokumentu dyskutowaliśmy kilka miesięcy, aż udało się wypracować takie zapisy, na które zgodziły się wszystkie strony. Określiły one docelowy wygląd tego miejsca, które w pełnym poszanowaniu dla jego historii uczytelni ten teren. 

Na podstawie tych ustaleń wykonany został projekt architektoniczny, na realizację którego gmina Olsztyn uzyskała decyzję na realizację tej inwestycji. Wówczas jednek jeden z mieszkańców złożył odwołanie do wojewody i cała procedura musiała zostać powtórzona. I gdy wydawało się, że wszystko jest już na dobrej drodze przedstawiciele PKP postanowili przebudowywać linię Olsztyn-Działdowo i złożyli wniosek o decyzję lokalizacyjną, która ingerowała w część zaplanowanej przez miasto inwestycji. Potrzeba więc było kolejnych uzgodnień, koordynacji robót z kolejarzami i po uzyskaniu zgody PKP ponownie można było procedować uzyskanie pozwolenia na realizację węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście. Tuż przed świętami decyzja stała się ostateczna a to oznacza, że jeszcze zimą rozpoczną się pierwsze prace na tym terenie.

Quiz. Pamiętasz, co wydarzyło się w 2021 roku? Wynik minimum 10/15 to obowiązek

Pytanie 1 z 15
Słynna wypowiedź o "cnotach niewieścich" padła z ust:

Zgodnie z projektem Biura Architektonicznego Gadomscy wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstanie tam m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające ponad 1300 pochowanych tam mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy