UWM Wydział Weterynarii

i

Autor: Oskar Biedrzyński

Olsztyn. Ogólnopolskie Zawody Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów

2023-03-13 16:21

Na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyły się Ogólnopolskie Zawody Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów. Podczas wydarzenia zmierzyli się studenci weterynarii z całej Polski.

W Olsztynie 11 marca odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskich Zawodów Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów. Za organizacje odpowiada jedna ze studentek weterynarii UWM, która w ubiegłym roku stworzyła identyczne wydarzenie, ale na mniejszą skale - dla kortowskich studentów. Tym razem postanowiła pójść krok dalej i zorganizowała zawody dla studentów weterynarii z całej Polski.

- Chciałabym w ten sposób zwrócić uwagę na to, że biorąc zwierzaka pod swoje skrzydła, jednak musimy mieć świadomość, że może coś się wydarzyć. Może się zdarzyć jakiś wypadek, zwierzę może się zatruć np. solą kuchenną. Żebyśmy wiedzieli, że takie sytuacje mogą mieć miejsce i powinniśmy być na to przygotowani, nie tylko finansowo, ale również mentalnie. Chciałam zachęcić nie tylko studentów, ale też właścicieli do tego, żeby tę wiedzę pogłębiać – mówi Iga Wereszka, organizatorka zawodów.

Posłuchaj: Iga Wereszka, organizatorka Ogólnopolskich Zawodów Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów opowiada o wydarzeniu

Czy rozpoznasz zwierzęta po uszach?

Pytanie 1 z 13
Takie mięciutkie uszka ma...
Niedźwiedź

W wydarzeniu wzięli udział studenci weterynarii z siedmiu miast Polski: Warszawy, Torunia, Wrocławia, Krakowa, Lublina, Poznania oraz Olsztyna. Łącznie zakwalifikowało się 14 czteroosobowych zespołów. Zapytaliśmy uczestników dlaczego zdecydowali się wziąć udział w zawodach.

- Myślę, że każdy właściciel zwierzęcia powinien znać takie podstawowe działania w takich przypadkach emergency. To co właściciel wie i jak potrafi pomóc jest dla nas później też bardzo ważne, tak żeby tego pacjenta zabezpieczyć na czas przyjazdu do kliniki;

- Każdy właściciel zwierzęcia powinien taką podstawową wiedzę mieć na temat tych przypadków emergency, gdzie szybkość działania i podjęcie jakiegokolwiek leczenia jest bardzo ważne. Jeżeli właściciel wie jak zapewnić tą pierwszą pomoc, to jest często pierwszym krokiem do zwiększenia przeżywalności – mówią uczestnicy wydarzenia.

Posłuchaj: uczestnicy Ogólnopolskich Zawodów Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów o wydarzeniu

Zawody zostały podzielone dwie części. W pierwszym etapie na ponad 130 uczestników czekał test internetowy, który pozwolił wyłonić najlepszych kandydatów. Drugi etap odbył się stacjonarnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, podczas którego studenci musieli udowodnić swoje umiejętności w praktyce. Pierwsze miejsce w zawodach zdobyli reprezentanci Poznania.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy.