Wodomierz - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

zima

Olsztyn. Jak powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć instalacje wodne przed zimą?

2023-11-10 15:46

Przygotowania do zimy trwają w całym Olsztynie. W związku z tym, chociażby olsztyńskie wodociągi przeprowadzają jesienną akcje płukania sieci wodociągowych. Jednak również mieszkańcy powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sieci wodnych na terenie swoich posesji.

W związku ze zbliżającą się zimą warto pamiętać o wodociągach na terenie swoich posesji. Przede wszystkim należy właściwie zabezpieczyć wodomierze główne oraz te znajdujące się w ogródkach, bo one są najbardziej narażone na niskie temperatury. W przypadku ogródkowych instalacji należy dodatkowo pamiętać o spuszczeniu wody, a następnie o zakręceniu dopływu.

- Najlepszym sposobem na zabezpieczenie wodomierza przed zimnem jest osłonięcie go czymś ciepłym, jakimś styropianem, może jakimiś tkaninami. Należy przy tym pamiętać, żeby nie był utrudniony dostęp do wodomierzy, czyli żeby można go było odczytać w każdej chwili. Druga rzecz, bardzo ważna, żeby nie uciekało nam ciepło, to uzupełnienie wszystkich szybek, pozamykanie okien, domknięcie drzwi – sprawdzenie gdzie te nieszczelności są i skąd ta niska temperatura może się dostawać do naszych pomieszczeń – mówi Anita Chudzińska z olsztyńskich wodociągów. - Jeżeli już ten wodomierz nam zamarznie, to jedyną metodą jest naturalne ogrzanie go. Nie żadne podgrzewanie, nie używanie ognia czy grzałek. Po prostu trzeba spokojnie poczekać i następnie zgłosić to do wodociągów – dodaje Anita Chudzińska.

Posłuchaj: Anita Chudzińska z olsztyńskich wodociągów opowiada o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji wodnych przed zimą

QUIZ. Test z geografii. Prawda czy fałsz? Bijemy brawo za 12/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Góra Kościuszki to najwyższy szczyt Australii?