Ogromne pieniądze dla przygranicznych gmin z Warmii i Mazur. Na co zostaną przeznaczone?

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Finanse

Ogromne pieniądze dla przygranicznych gmin z Warmii i Mazur. Na co zostaną przeznaczone?

2024-01-19 12:22

Dziesiątki milionów złotych trafią do przygranicznych gmin województwa warmińsko-mazurskiego, które od wielu lat mierzą się z wielkimi trudnościami. W czwartek (18 stycznia) podpisano porozumienie terytorialne w tej sprawie. Na jakie cele pieniądze zostaną przeznaczone? Więcej informacji na ten temat poniżej.

Miliony euro dla pogranicza. Gminy mierzą się ze skutkami wojny na Ukrainie

Jak informuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, podpisane porozumienie to ważny krok w procesie realizacji Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 warmińsko-mazurskie dysponuje rekordową kwotą 1,8 mld euro.

Terytoria przygraniczne stanowią w Unii Europejskiej od zawsze obszary szczególnego zainteresowania jako wymagające dodatkowego wsparcia na granicach zewnętrznych Wspólnoty Europejskiej.

Gminy przygraniczne, dotychczas borykające się już z dużymi trudnościami i wyzwaniami, mierzą się obecnie ze skutkami wojny na Ukrainie, która dodatkowo pogorszyła stabilność oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tego obszaru.

– Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę, której realizacja wesprze gminy pogranicza. Nie mam wątpliwości, że Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza to doświadczony partner, który będzie dobrze realizował projekty. 20 milionów euro to bardzo duże środki, które mam nadzieję, zostaną wykorzystane nie tylko jak najszybciej, ale i jak najlepiej, aby mieszkańcy terenów przygranicznych mieli takie same możliwości życia, pracy i rozwoju, jak reszta regionu – mówił Marcin Kuchciński, marszałek województwa.

Dedykowane samorządom gmin przygranicznych 20 milionów euro (niemal 88 mln zł) stanowi początek pomocy gminom pogranicza.

– Potrzeb jest bardzo dużo. Dlatego chcemy zwrócić się do rządu o wsparcie powiatów przygranicznych, bo samorządy same nie poradzą z koniecznymi inwestycjami. Tam też mieszkają ludzie i też potrzebują jeździć normalnymi drogami, też potrzebują mieć dostęp do komunikacji, a z tym są poważne kłopoty – dodał Miron Sycz, wicemarszałek województwa.

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza powstało w wyniku zawiązania współpracy pomiędzy gminami z obszaru pięciu powiatów województwa warmińsko-mazurskiego graniczących z Federacją Rosyjską, biorących udział w projekcie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) finansowanego z programu krajowego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Jakie cele zostaną zrealizowane? Są cztery projekty

Na cztery zaplanowane przez Związek projekty przeznaczono w FEWiM blisko 20 mln euro (EFRR oraz EFS+).

Obejmują one realizację programów rozwojowych, prowadzących do podniesienia kompetencji wśród uczniów szkół prowadzących kształcenie ogólne z terenu pogranicza oraz kompetencji nauczycieli w zakresie aktywnych metod prowadzenia zajęć.

Kolejny projekt, to utworzenie Ludowego Uniwersytetu Pogranicza, który ma zapewnić osobom dorosłym możliwości zdobycia umiejętności i kompetencji społecznych, kulturowych oraz zawodowych w trybie pozaformalnym, w oparciu o tradycje, a także bogactwo kulturowe lokalnej społeczności. Trzeci projekt dotyczy rozwoju usług społecznych na terenie pogranicza.

Każda z gmin będzie realizować na rzecz mieszkańców co najmniej trzy tego typu usługi. Czwarty, ostatni projekt, obejmuje inwestycje w termomodernizację budynków użyteczności publicznej w gminach pogranicza, mające na celu obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach, przy jednoczesnym utrzymaniu sprawności technicznej zainstalowanych urządzeń oraz zarządzanie gospodarką energetyczną obiektów.

Przypomnijmy, że w 2022 r. pojawiła się informacja, że w gminach graniczących z Rosją może być testowany bezwarunkowy dochód podstawowy. Każdy mieszkaniec przez dwa lata miałby otrzymywać co miesiąc 1300 zł. Pieniądze byłyby wypłacane dla każdego, niezależnie od jego sytuacji materialnej. Program objąłby dziewięć gmin: Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Braniewo (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo. Za przeprowadzenie eksperymentu odpowiadałoby Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. W ramach projektu, eksperci mieliby badać takie aspekty jak: aktywność ekonomiczna, społeczna, edukacyjna czy kwestie dobrobytu. Jednak program nie doszedł do skutku, zakończyło się jedynie na analizach.

Wyjście Polski z Unii Europejskiej? Politycy komentują

Najbiedniejsze gminy w warmińsko-mazurskim. Jest nowy raport. Tam dochód na mieszkańca jest najniższy!