Nowy program Maluch Plus. Będzie więcej pieniędzy na pomoc rodzicom

i

Autor: Unsplash Nowy program Maluch Plus. Będzie więcej pieniędzy na pomoc rodzicom

Nowy program Maluch Plus. Będzie więcej pieniędzy na pomoc rodzicom. Co jeszcze się zmieni?

2022-11-28 7:43

Będzie więcej pieniędzy na pomoc rodzicom. Rząd zamierza ogłosić nowy program Maluch Plus dofinansowujący tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi. Dotychczasowy budżet wynosił 450 mln, a w nowej odsłonie zostanie potrojony.

Nowy program Maluch Plus. Co się zmieni?

W Polsce mamy kilka programów wspierających rodziców. Jednym z ważniejszych jest program Maluch Plus wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Wkrótce program ten zyska nową odsłonę. Zmiany w programie Maluch Plus Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamierza ogłosić już w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej w środę (30 listopada).

Więcej pieniędzy na pomoc rodzinom. Budżet programu Maluch Plus trzy razy większy

Jedną z ważniejszych zmian będzie budżet programu Maluch Plus. Jak zapowiedziała w rozmowie z Radiem Zet szefowa MRiPS Marlena Maląg, wyniesie on blisko trzy razy więcej niż do tej pory. A dotychczasowy, przypomnijmy, wynosił 450 mln złotych.

Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia?

Ze wsparcia rządowego programu Maluch Plus skorzystają przede wszystkim samorządy. - My będziemy dawać informacje samorządowi, według algorytmu taka i taka kwota jest do dyspozycji - czy samorząd podejmuje się wykonania tego zadania. Jeżeli samorząd podejmie decyzje, że nie (...) to wtedy może skorzystać też czy organizacja pozarządowa czy podmiot gospodarczy, który na danym terenie chce prowadzić żłobek lub te pieniądze mogą przejść do innego samorządu – tłumaczy szefowa MRiPS.

Zobacz także: Wniosek o 500 plus po nowemu. 14 listopada ZUS wprowadził zmiany

D. Sośnierz kontra M. Szlinder: 500+ to za dużo czy za mało?