Nowe znaki drogowe 2020. Czego będą dotyczyć? Sprawdź szczegóły!

2020-09-17 5:00 agada

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek (14 września) opublikowano projekt najnowszego rozporządzenia dotyczącego doprecyzowania przepisów drogowych. Chodzi o nowe znaki, które wkrótce mają się pojawić na polskich drogach. Czego będą dotyczyć? O szczegółach czytaj na ESKA Olsztyn.

Spis treści

  1. Będą nowe znaki drogowe. Opublikowano projekt rozporządzenia
  2. Nowe znaki drogowe. Czego będą dotyczyć?
  3. Nowe znaki drogowe. Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Będą nowe znaki drogowe. Opublikowano projekt rozporządzenia

Projekt Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczy wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Projektowana regulacja uzupełnia i doprecyzowuje przepisy obowiązującego rozporządzenia, w odniesieniu do niektórych znaków i sygnałów drogowych. Ponadto wprowadza nowe znaki pionowe wraz z ich wzorami graficznymi.

Przeczytaj też: Nowe przepisy drogowe dla pieszych. Mogą stracić pierwszeństwo na pasach

Jak czytamy na stronie RCL, zmiany mają zostać wprowadzone ze względu na braki w zakresie wzorów oraz znaczeń niektórych znaków drogowych pionowych, co skutkuje ograniczeniem informacji otrzymywanych przez uczestników ruchu drogowego, m.in. na autostradach oraz drogach ekspresowych.

Nowe znaki drogowe. Czego będą dotyczyć?

Projekt przewiduje dodanie tzw. zbiorczej tablicy informacyjnej - znaku informującego o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Dzięki temu podróżni będą wiedzieli, jaka odległość dzieli ich od kolejnej stacji paliwowej, co jest istotne w szczególności dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami paliwowymi.

Zobacz też: Ogromna inwestycja Lewandowskiego na Mazurach. Budowa "Wodnego Świata" ruszyła!

Kolejną nowością jest modyfikacja znaczenia tabliczki umieszczanej pod znakiem „tunel”. Doprecyzowana zostanie informacja, że tabliczka ta wskazuje minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu po zatrzymaniu. - Dotychczasowe brzmienie przepisu budziło wątpliwości, czy tabliczka odnosi się do odstępu między pojazdami po zatrzymaniu, czy też w ruchu. - czytamy w uzasadnieniu.

ESKA XD #001

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Dodatkowo wprowadzona zostanie zmiana znaku "śródmiejska strefa płatnego parkowania" oznaczającego wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Zmieni się także nazwa i znaczenie znaku „koniec strefy płatnego parkowania lub śródmiejskiej strefy płatnego parkowania” poprzez rozszerzenie jego zastosowania także na wyjazd ze śródmiejskiej strefa płatnego parkowania.

Czytaj też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2020 roku! Jakie imiona rodzice wybierali najczęściej?

Projektowane przepisy przewidują też rozszerzenie oraz doprecyzowanie znaczenia znaku „zatoka”. Dotychczasowe brzmienie tego przepisu przewidywało stosowanie tego znaku jedynie w tunelu. Projektowana zmiana rozszerza zakres zastosowania znaku także na drogi poza tunelem, oraz określa sytuacje, w których możliwe jest skorzystanie z miejsca wskazanego znakiem.

- Nowe brzmienie przepisu pozwoli na informowanie użytkowników dróg o bezpiecznym miejscu zatrzymania albo postoju pojazdu (zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych) w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa lub awarii, co pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa ruchu na tych drogach. - czytamy.

Ponadto projekt rozporządzenia wprowadza odpowiednie znaki informujące kierowców o odległości do zjazdu z drogi ekspresowej.

Nowe znaki drogowe. Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Jak czytamy w projekcie na Rządowym Centrum Legislacji, rozporządzenie może wejść w życie po 2 tygodniach od jego ogłoszenia.

Pełną treść projektu rozporządzenia przeczytasz >>TUTAJ<<