Noc spadających gwiazd maj 2021. Kiedy i gdzie oglądać rój Camelopardalidów?

i

Autor: pexels.com Noc spadających gwiazd maj 2021. Kiedy i gdzie oglądać rój Camelopardalidów?

Noc spadających gwiazd maj 2021. Kiedy i gdzie oglądać rój Camelopardalidów na Warmii i Mazurach?

2021-05-21 8:04

Sezon na "noce spadających gwiazd" trwa w najlepsze! Spektakularne widoki będzie można obserwować już nocą z niedzieli na poniedziałek (23-24 maja). W naszą atmosferę wejdzie niezwykle rzadki rój Camelopardalidów. Gdzie i kiedy dokładnie oglądać spadające gwiazdy na Warmii i Mazurach? Szczegóły w materiale poniżej.

Noc spadających gwiazd w maju 2021. Najbliższy weekend będzie wyjątkowy. A wszystko za sprawą niezwykle rzadkiego roju Camelopardalidów pochodzącego z komety 209/LINEAR. W nocy z 23 na 24 maja będzie można obserwować nawet 300-400 "spadających gwiazd" na godzinę.

Noc spadających gwiazd 23/24 maja. Gdzie oglądać rój Camelopardalidów?

Wiele wskazuje na to, że pogoda w nocy z 23 na 24 maja będzie sprzyjać obserwacjom spadających gwiazd - niebo ma być bezchmurne. Żeby jednak widoki były lepsze, warto wybrać się za miasto, z dala od miejskiego oświetlenia. Doskonałym miejscem będzie wzgórze lub płaski teren bez wyższych budynków czy drzew. Warto też sprawdzić aktualne "zanieczyszczenie" światłem w swojej okolicy za pomocą aplikacji np. Light Pollution Map. W Polsce maksimum spadających gwiazd nastąpi prawdopodobnie tuż przed wschodem Słońca, co nie oznacza jednak, że wcześniej ich nie zobaczymy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z anteny 18.05, godz.10