Warmia i Mazury też mają swoje góry
Województwo warmińsko-mazurskie, położone w północno-wschodniej Polsce, niewątpliwie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów kraju. Słynie przede wszystkim z malowniczych jezior i rozległych lasów. Choć teren regionu ma głównie nizinny charakter, można tu znaleźć również góry. Nie są to oczywiście Tatry, ale i tak oferują zachwycające widoki. To doskonała alternatywa dla miłośników pieszych wędrówek, którzy szukają miejsc na aktywny wypoczynek w otoczeniu natury.
Gdzie warto wybrać się "w góry" w woj. warmińsko-mazurskim?
Poniżej kilka propozycji najwyższych szczytów położonych na Warmii i Mazurach:
Wzgórza Dylewskie – położone na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, w pobliżu miejscowości Wysoka Wieś, kilkanaście kilometrów na południe od miasta Ostróda. Najwyższym wzniesieniem obszaru, ale też najwyższym w całym województwie, jest Dylewska Góra o wysokości 312 m n.p.m., górująca ponad 100 m nad otoczeniem. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, a przy wysokiej przejrzystości powietrza dostrzec można nawet zarysy miasteczek poza granicami parku.
Wzgórza Szeskie – położone na Pojezierzu Mazurskim między Oleckiem a Gołdapią. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Szeska (309 m n.p.m.). Na północ od niej ciągnie się pas wzgórz, których kulminację stanowią: Góra Rudzka (284 m n.p.m.), Góra Tatarska (308 m n.p.m.) oraz Gołdapska Góra, zwana także Piękną Górą (272 m n.p.m.).
Góry Klewińskie – położone na północ od Bań Mazurskich. Najwyższe wzniesienie ma 200,8 m n.p.m. i znajduje się na terenie ALP – Leśnictwo Ustronie. Drugie co do wielkości wzniesienie ma 192 m n.p.m. i nazwane jest Czarną Górą.
Góra Czterech Wiatrów – wzniesienie o wysokości 183,1 m n.p.m położone jest na półwyspie nad jeziorem Czos, w bezpośredniej bliskości Mrągowa. Na północno-wschodnich zboczach niższego szczytu urządzono kompleks sportowy składający się z wyciągów narciarskich oraz zaplecza gastronomicznego.
Ścieżka edukacyjna Góra Dylewska. Zobacz zdjęcia