Choroba niebieskiego języka na Warmii i Mazurach. Czy jest groźna dla ludzi?
Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o pierwszym w 2025 r. ognisku choroby niebieskiego języka (BTV-3) w województwie warmińsko-mazurskim. Stwierdzono je w gospodarstwie z 79 sztukami bydła mlecznego w miejscowości Nowy Dwór w gminie Orneta, w powiecie lidzbarskim.
- Wykryto serotyp 3 (BTV-3) metodą PCR w laboratorium referencyjnym. Choroba w stadzie przebiega bezobjawowo – informuje Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.
Choroba niebieskiego języka dotyczy wyłącznie przeżuwaczy i nie przenosi się na inne zwierzęta ani na ludzi. Produkty takie jak mięso, mleko, skóry czy wełna są bezpieczne dla konsumentów. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, choroba ta należy do kategorii C+D+E, co oznacza brak obowiązku zwalczania.
Choroba niebieskiego języka – jakie są objawy?
Choroba niebieskiego języka może występować zarówno u bydła, jak i u owiec. U tych pierwszych zwierząt częstotliwość zachorowań jest wyższa niż u owiec, choć zwykle nie obserwuje się tak wyraźnych objawów klinicznych choroby. Jak podaje Inspektorat Weterynaryjny, na zakażenie wirusem wrażliwe są płody, szczególnie w fazie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Stąd, w wyniku zakażenia, może dochodzić do wodogłowia, deformacji płodu, rodzenia słabych cieląt. U dorosłych krów objawy mogą być widoczne dopiero po 60-80 dniach od zakażenia.
Do najczęstszych objawów należą:
- gorączka,
- zapalenie mięśni,
- ślinienie,
- zaczerwienienie,
- przekrwienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz innych nabłonków, głownie strzyków,
- owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,
- zapalenie koronki i tworzywa racic,
- niepłodność i ronienia.
Bydło po przechorowaniu może stać się nosicielem, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia się choroby za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.
Służby dodają, że w przypadku podejrzenia wystąpienia tej choroby zakaźnej, właściciel zwierząt jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej, wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

14. edycja Nocy Biologów 2025 w Olsztynie