Spis treści
- Perspektywy 2025. Na czym polega ranking?
- Te szkoły w Polsce są najlepsze w 2025 r.
- Które technika w Olsztynie są najlepsze? Sprawdź wyniki rankingu
Perspektywy 2025. Na czym polega ranking?
W tym roku autorzy zestawienia przeanalizowali wyniki 1430 liceów ogólnokształcących, spośród 2187 oraz 1235 techników, spośród 1743, które spełniły kryterium wejścia do rankingu, czyli szkoły, w których maturę w maju 2024 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Przygotowywany co roku ranking szkół średnich ma pomóc przede wszystkim ósmoklasistom w wyborze przyszłej placówki, w której będą chcieli się kształcić. Informacje o szkołach pogrupowane są w pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2025 i Ranking Techników 2025 oraz trzy rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2025, Ranking Maturalny Techników 2025 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2025.
- Szukając przepisu na dobrą szkołę musimy uwzględniać zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, rodziców i całego społeczeństwa – podkreśla prof. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Układają się one w swego rodzaju preambułę do przyszłej polityki pedagogicznej państwa. Otóż dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia, a nam wszystkim przynosi pożytek społeczny, jaki płynie z edukacji człowieka i obywatela.
Te szkoły w Polsce są najlepsze w 2025 r.
Zwycięzcą 27. Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, w kategorii najlepsze liceum. Na drugim miejscu znalazło się V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zaś na miejscu trzecim uplasowało się XIII LO w Szczecinie. Wśród techników najlepszym okazało się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno: Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie.
Które technika w Olsztynie są najlepsze? Sprawdź wyniki rankingu
W tym roku w olsztyńskim zestawieniu najlepszych techników doszło do zmiany na miejscu lidera. W ubiegłym roku na pierwszym miejscu uplasowało się Technikum nr 8 (ZSChiO), na drugim Technikum nr 7 (ZSE), a trzecią lokatę zajęło Technikum nr 2 (ZSE-H). Co ciekawe, tegoroczny lider w 2024 r. zajął dopiero szóstą pozycję wśród wszystkich techników w mieście, więc awans można uznać za spektakularny. Które technika w stolicy Warmii i Mazur osiągnęły najlepsze wyniki w tym roku? Pełne zestawienie prezentujemy poniżej.
- 1. miejsce (1. w regionie) – Technikum nr 6 (ZSEiT), 129. lokata w Polsce;
- 2. miejsce (3. w regionie) – Technikum nr 8 (ZSChiO), 157. lokata w Polsce;
- 3. miejsce (7. w regionie) – Technikum nr 7 (ZSE), 315. lokata w Polsce;
- 4. miejsce (9. w regionie) – Technikum nr 2 (ZSE-H), 368. lokata w Polsce;
- 5. miejsce (21. w regionie) – Technikum nr 5 (ZSG-S), w ogólnopolskim brak,
- 6. miejsce (32. w regionie) – Technikum Informatyczno-Ekonomiczne Nr 9, w ogólnopolskim brak,
- 7. miejsce (35. w regionie) – Technikum nr 1 (ZSS), w ogólnopolskim brak,
- 8. miejsce (51. w regionie) – Technikum nr 3 (ZSM-E), w ogólnopolskim brak.
Jak zapewniają twórcy rankingu, jest on oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE, dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych).
Kryteria, jakie brano pod uwagę przy ocenie techników to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Polecany artykuł: