Spis treści
- Nowy ranking Perspektyw 2025
- Ranking Perspektyw 2025 – zasady wyboru najlepszych liceów
- Ranking Perspektyw 2025 – najlepsze licea w Polsce
- Ranking Perspektyw 2025 – najlepsze licea w Olsztynie
Nowy ranking Perspektyw 2025
Na ranking najlepszych liceów i techników Perspektyw co roku czeka wielu ósmoklasistów i rodziców uczniów, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Najnowszy został właśnie opublikowany.
– Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych "prymusów" i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi". To dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników.
Ranking Perspektyw 2025 – zasady wyboru najlepszych liceów
W 27. edycji Rankingu Liceów Perspektywy przeanalizowano wyniki 1430 liceów ogólnokształcących, które spełniły dwa kluczowe kryteria. Po pierwsze, w każdej szkole maturę w maju 2024 roku musiało zdawać co najmniej 12 uczniów. Po drugie, średnie wyniki z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki nie mogły być niższe niż 0,75 średniej krajowej.
O pozycji danego liceum w rankingu zadecydowały natomiast: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
Ranking Perspektyw 2025 – najlepsze licea w Polsce
Tegorocznym zwycięzcą wśród wszystkich liceów w Polsce zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Szkoła od lat trafia do czołówki rankingu. Drugie miejsce wśród liceów zajęło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. również na drugim miejscu), natomiast miejsce trzecie – XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim).
Ranking Perspektyw 2025 – najlepsze licea w Olsztynie
W Olsztynie oraz województwie warmińsko-mazurskim najlepszym liceum kolejny rok z rzędu zostało Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów. W ogólnopolskim rankingu uplasowało się na 65. miejscu, co niestety jest wynikiem gorszym niż rok temu (w ub.r. 45. miejsce).
Zobacz ranking 10 najlepszych liceów w Olsztynie według Perspektyw:
- Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów – 1. miejsce w rankingu wojewódzkim, 65. miejsce w kraju
- II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – 4. miejsce w rankingu wojewódzkim, 157. miejsce w kraju
- I LO im. Adama Mickiewicza – 7. miejsce w rankingu wojewódzkim, 222. miejsce w kraju
- IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie – 12. miejsce w rankingu wojewódzkim, 455. miejsce w kraju
- XIII LO Katolickie im. Św. Rodziny – 14. miejsce w rankingu wojewódzkim, 489. miejsce w kraju
- XI LO - 19. miejsce w rankingu wojewódzkim, 664. miejsce w kraju
- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna – 25. miejsce w rankingu wojewódzkim, 792. miejsce w kraju
- V LO im. Wspólnej Europy – 31. miejsce w rankingu wojewódzkim, 891. miejsce w kraju
- III LO im. Mikołaja Kopernika – 926. miejsce w kraju
- VI LO im. Gabriela Narutowicza – ujęte jedynie w wojewódzkim rankingu na miejscu 46., w ogólnym brak.
Studniówka III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Zobacz zdjęcia!