finanse

Najbogatsze powiaty w warmińsko-mazurskim. Jeden zasługuje na szczególne wyróżnienie. Zobacz nowy ranking!

2024-03-22 13:04

Najbogatsze samorządy w Polsce to ranking przygotowywany co roku przez czasopismo "Wspólnota". Jak województwo warmińsko-mazurskie wypadło w najnowszym? Mogliście już przeczytać na naszej stronie o miasteczkach i gminach wiejskich, teraz przyszedł czas na powiaty. Ranking najbardziej zamożnych powiatów z Warmii i Mazur znajdziecie w galerii poniżej.

Pismo "Wspólnota" opublikowało niedawno nowy ranking najbogatszych samorządów w Polsce oparty o dane za 2022 rok. Podzielono go na kilka kategorii – województwa i miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie. Jak poinformowali autorzy zestawienia, metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. – Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. (…) Dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśniono.

Które powiaty w warmińsko-mazurskim są najbogatsze? Zobacz nowy ranking czasopisma "Wspólnota"

W kategorii najbogatszych powiatów w ujęciu ogólnopolskim zwycięzcą okazał się być powiat człuchowski z województwa pomorskiego. Zamożność per capita w 2022 roku wyniosła tam 2036,67 zł. Drugie miejsce przypadło powiatowi przysuskiego z województwa mazowieckiego – 1986,26 zł. Trzecie miejsce zajął natomiast powiat z województwa warmińsko-mazurskiego. To powiat węgorzewski, w którym zamożność per capita wyniosła 1978,07 zł. Co ciekawe, przed rokiem klasyfikowany był na 4. pozycji.

– Powiat przysuski, który przez ostatnie dwa sezony zajmował pierwszą pozycję w klasyfikacji, tym razem jest na drugim miejscu. Ta zmiana nie zaskakuje o tyle, że oba wspomniane powiaty (człuchowski i przysuski - przyp.red) wymieniają się na dwóch czołowych miejscach od ponad dekady. Na 3. lokatę awansował powiat węgorzewski, klasyfikowany przed rokiem na 4. pozycji. Wśród znaczniejszych awansów w czołówce warto wymienić powiaty kołobrzeski (z miejsca 17. na 5.) i bieszczadzki (z 12. na 7.) – zauważają autorzy rankingu.

Wiemy już, który powiat z województwa warmińsko-mazurskiego jest najbogatszy. A co z pozostałymi? Które znalazły się w pierwszej dziesiątce? Sprawdźcie w naszej galerii, jakie są najbogatsze powiaty w warmińsko-mazurskim i gdzie, teoretycznie, żyje się najlepiej.

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających