finanse

Najbogatsze gminy wiejskie w warmińsko-mazurskim. Pierwsze miejsce zaskakuje? Zobacz najnowszy ranking!

2024-05-24 7:22

Czasopismo "Wspólnota" co roku przygotowuje ranking najbogatszych samorządów w Polsce. Niedawno opublikowane zostały najnowsze dane za 2022 rok. Jak w tym rankingu wypadło województwo warmińsko-mazurskie? Pisaliśmy już o najbogatszych i najbiedniejszych miasteczkach, teraz sprawdziliśmy, które gminy wiejskie z naszego regionu są najbardziej zamożne. Listę znajdziesz w galerii poniżej.

Ranking "Wspólnoty". Te gminy wiejskie w Polsce są najbardziej zamożne

Pismo "Wspólnota" opublikowało nowy ranking najbogatszych samorządów w Polsce, w którym wyszczególnione zostały województwa i miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie. "Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji" - zastrzegli autorzy zestawienia opublikowanego na łamach "Wspólnoty". "Dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej" - wyjaśniono.

Wśród gmin wiejskich zwycięzcą okazał się być Kleszczów z woj. łódzkiego. Zamożność per capita w 2022 roku wyniosła tam 29425,54 zł. Drugie miejsce przypadło Rewalowi z woj. zachodniopomorskiego – 117393,29 zł. Trzecie miejsce zajęła natomiast gmina Sulmierzyce z woj. łódzkiego (13320,97 zł).

Najbogatsze gminy wiejskie w warmińsko-mazurskim

A jakie są najbogatsze gminy wiejskie z województwa warmińsko-mazurskiego? Pierwsze miejsce zajmuje Płoskinia położona w powiecie braniewskim. Zamożność per capita wynosiła tu w 2022 roku 5904,27 zł. Drugie miejsce zajęła również gmina wiejska z powiatu braniewskiego – Lelkowo. Ale bogatych gmin wiejskich na Warmii i Mazurach jest więcej. Sprawdźcie w naszej galerii, jakie są najbogatsze gminy wiejskie w województwie warmińsko-mazurskim i gdzie żyje się najlepiej.

Olsztyńskie morsy rozpoczęły nowy sezon