finanse

Najbiedniejsze powiaty w warmińsko-mazurskim. Tutaj sytuacja jest najgorsza! Mamy nowy ranking

2024-05-24 7:23

Czasopismo "Wspólnota" niedawno opublikowało ranking najbogatszych powiatów w Polsce. Na pierwszym miejscu w województwie warmińsko-mazurskim znalazł się powiat węgorzewski, zajmując 3. miejsce na poziomie ogólnopolskim. Jednak w zestawieniu są też dolne strefy klasyfikacji, a dochody tam są zdecydowanie niższe. Listę najbiedniejszych powiatów z Warmii i Mazur znajdziesz w galerii poniżej.

Nowy ranking "Wspólnoty". W tych powiatach w Polsce żyje się biednie

Co roku czasopismo "Wspólnota" publikuje ranking najbogatszych samorządów w Polsce. – Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji – wyjaśniono i dodano, że dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

W kategorii powiatów pierwsze miejsce zajął powiat człuchowski z województwa pomorskiego. Zamożność per capita w 2022 roku wyniosła tam 2036,67 zł. Drugie miejsce przypadło powiatowi przysuskiego z województwa mazowieckiego – 1986,26 zł, a trzecie powiatowi węgorzewskiemu z województwa warmińsko-mazurskiego (1978,07 zł). Po drugiej stronie bieguna jest powiat łomżyński z województwa podlaskiego, który jest najbiedniejszym powiatem w Polsce. Dochód per capita wynosi tam zaledwie 656,43 zł. Na drugim miejscu uplasował się powiat bydgoski z województwa kujawsko-pomorskiego – 667,88 per capita. Na trzecim miejscu znalazł się powiat bielski z województwa śląskiego (677,78 zł).

Które powiaty w warmińsko-mazurskim są najbiedniejsze?

Najbiedniejszym powiatem z województwa warmińsko-mazurskiego jest natomiast powiat nowomiejski, w którym dochód per capita wyniósł 1013,04 zł. To o niemal tysiąc złotych mniej od najbogatszego powiatu z regionu. Jakie jeszcze powiaty z Warmii i Mazur znalazły się w dolnej strefie klasyfikacji? Ranking najbiedniejszych powiatów znajdziesz w galerii poniżej.

13. Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow w Biskupcu
Listen on Spreaker.