Na Mazurach jest już pierwszy bocian! Przyleciał 24 godziny wcześniej niż przed rokiem

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Na Mazurach jest już pierwszy bocian! Przyleciał 24 godziny wcześniej niż przed rokiem [ZDJĘCIA]

2024-02-27 15:27

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co powoli można już zaobserwować w przyrodzie. Na niektórych drzewach pojawiają się już pąki, a na Mazury przyleciał pierwszy bocian, o czym poinformowali przedstawiciele Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szczegóły na ten temat w artykule poniżej.

Na Mazury przyleciał pierwszy bocian!

Wiosna jest coraz bliżej, o czym świadczy fakt, że na Mazury przyleciał już pierwszy bocian. Pojawił się on we wtorek (27 lutego) około godz. 13:30 w Krutyni, czyli chwilę wcześniej niż rok temu.

- Zjawił się niemal 24 godziny wcześniej niż w ubiegłym roku! - informują przedstawiciele Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Ten sam bocian od kilku lat przylatuje z ciepłych krajów do tej mazurskiej miejscowości. Zimę spędza w Egipcie, a kilka ostatnich tygodni w Izraelu. Jego podróż powrotna rozpoczęła się już 5 lutego. Ptak leciał m.in. przez teren Turcji i Bułgarii. Pracownicy parku mogli śledzić jego trasę dzięki nadajnikowi GPS, który nałożono zwierzęciu w 2023 r. Jednak jego sygnał nagle się urwał.

- Z jakiegoś powodu nadajnik przerwał nadawanie nad Bułgarią (może z powodu braku zasięgu), a dziś okazało się, że już jest w domu – wyjaśnili przyrodnicy z parku.

W Olsztynie są już pierwsze oznaki wiosny

Od końca lutego rozpoczęła się wędrówka wielu dużych ptaków, w tym drapieżników. Naukowcy szacują, że w tym roku liczebność ptaków wędrownych to: 207 tys. bocianów białych, 6 tys. bocianów czarnych i 40 tys. ptaków drapieżnych z 27 gatunków.

Do Olsztyna zawitały już żurawie, które są także zwiastunem wiosny. Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn w połowie lutego informowali, że pojawiły się już pierwsze przebiśniegi oraz kowale bezskrzydłe, które też symbolizują początek wiosny.

Zimowa dieta bocianów specjalna na mrozy

Chcesz poprawić sobie humor? Te memy ze zwierzętami rozbawią cię do łez!

Listen on Spreaker.