Mieszkańcy Kolna zyskają bliższy dostęp do kolei. Wkrótce powstaną tam dwa nowe perony

i

Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mieszkańcy Kolna zyskają bliższy dostęp do kolei. Wkrótce powstaną tam dwa nowe perony

Mieszkańcy Kolna zyskają bliższy dostęp do kolei. Wkrótce powstaną tam dwa nowe perony

2021-11-17 14:00

Nowy przystanek Kolno umożliwi mieszkańcom dostęp do pociągów m.in. w kierunku Olsztyna, Korsz, Ełku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. To trzeci przetarg na nowy przystanek na Warmii i Mazurach.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Kolnie poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży na linii Olsztyn – Korsze. To kolejne działanie PLK, które zwiększy atrakcyjność kolei w codziennych dojazdach do pracy lub szkoły. PLK ogłosiły już przetargi na  przystanek Nikielkowo (na odcinku Olsztyn – Korsze) oraz Wietrzychowo (na linii Działdowo – Olsztyn).

– Przystanek w Kolnie będzie trzecim nowym przystankiem w województwie warmińsko-mazurskim. Takie punkty na kolejowej mapie Polski jak ten, oznaczają dla mieszkańców lepszą komunikację i poprawę warunków życia. Właśnie taki jest cel Programu Przystankowego, na realizację którego polski rząd przeznaczy do końca 2025 roku miliard złotych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W Kolnie powstaną dwa perony o długości 150 metrów wraz z dojściem na wiadukt drogowy. Przewidziano wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

– Dzięki budowie lub modernizacji przystanków kolejowych z rządowego Programu Przystankowego  również mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na lepszy dostęp do kolei. Nowe i przebudowane przystanki, jak ten w Kolnie, zapewnią oczekiwane warunki obsługi wszystkim podróżnym – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie prac planowane jest w I kwartale 2022 r., a zakończenie pod koniec 2022 r.

IV Olsztyński Bieg Niepodległości – 11 listopada 2021

Program Przystankowy w woj. warmińsko-mazurskim

W województwie warmińsko-mazurskim projekt obejmuje 6 przystanków. W planach, oprócz Kolna, jest m.in. budowa nowych przystanków w Wietrzychowie i Nikielkowie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

W ostatnich latach inwestycje PLK z Krajowego Programu Kolejowego zapewniły mieszkańcom 5 nowych przystanków. Dogodniejsze podróże zapewnia Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły także przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni. Budowa przystanków była możliwa m.in. dzięki wsparciu funduszy unijnych.