Kiedy zaczyna się adwent 2021 i ile trwa? Jakie zwyczaje są z nim związane?

i

Autor: pexels.com Kiedy zaczyna się adwent 2021 i ile trwa? Jakie zwyczaje są z nim związane?

Kiedy zaczyna się adwent 2021? Ile trwa i jakie zwyczaje są z nim związane?

2021-12-01 8:06

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego stołu, czeka nas adwent. Co to takiego? Kiedy dokładnie się rozpoczyna adwent 2021, ile trwa i jakie zwyczaje są z nim związane? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej.

Kiedy zaczyna się adwent 2021 i ile trwa?

Adwent to radosny okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Składają się na niego cztery niedziele adwentowe, z czego pierwsza z nich jest w Kościele chrześcijańskim rozpoczęciem roku liturgicznego. W związku z tym, że data adwentu jest zmienna, wiele osób co roku szuka w internecie informacji, kiedy dokładnie rozpocznie się adwent. W tym roku będzie to niedziela 28 listopada. Radosne oczekiwanie potrwa do dnia Wigilii, którą obchodzimy 24 grudnia. CZYTAJ TEŻ: Dodatkowy dzień wolny dla wszystkich jeszcze w tym roku. Mogliście O TYM zapomnieć!

Adwent 2021. Najważniejsze symbole i zwyczaje

Do najważniejszych i zarazem najbardziej znanych symboli adwentu zalicza się wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy, lampion adwentowy oraz świecę roratną zwaną roratką. Wieniec adwentowy składa się z gałązek choinki ułożonych w formie okręgu. Umieszcza się na nim cztery świecie symbolizujące wspominane wyżej cztery niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę.

Kalendarz adwentowy to specjalny kalendarz służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest szczególnie lubiana przez dzieci. Współczesny komercyjny kalendarz adwentowy może mieć charakter religijny lub świecki. Niektóre kalendarze były drukowane z liczbą dni do odliczania dopasowaną do dni adwentu przypadającego w danym roku i stąd wzięła się jego nazwa. Współcześnie istnieją różne rodzaje komercyjnych kalendarzy adwentowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych: z czekoladką ukrytą za każdym okienkiem, z produktami kosmetycznymi, z przedmiotem w częściach do samodzielnego złożenia, z produktami spożywczymi zdrowotnymi, z przyrządami do majsterkowania, z gadżetami, ze skarpetkami, z biżuterią, ze słodyczami i zabawkami dla dzieci itp.

EskaROCK Live! - Organek - Walcz

Lampion adwentowy dzieci zabierają ze sobą do świątyni na msze roratne. Przygotowuje się go własnoręcznie, najczęściej z brystolu lub kartonu. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi.W jego wnętrzu umieszcza się świecę. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. W czasie mszy roratnej w świątyniach umieszcza się również świecę zwaną roratką. Świeca ta jest koloru białego, bądź jasnożółtego. Przewiązuje się ją białą lub niebieską wstążką i dekoruje zielenią (przeważnie mirtem).