Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024. Co będzie działo się na UWM w Olsztynie? Lista wydarzeń

i

Autor: pexels.com

wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024. Co będzie działo się na UWM w Olsztynie? Lista wydarzeń

2024-04-16 7:20

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Ziemi. Chcąc przypomnieć, jak ważne to święto, UWM w Olsztynie postanowił w tym roku wydłużyć obchody. Wydarzenia edukacyjne i integracyjne, zwracające uwagę na troskę o Ziemię i wspólną kortowską przestrzeń, zaplanowane zostały w dniach 20, 22 i 23 kwietnia. Szczegóły poniżej.

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024. Co będzie działo się na UWM w Olsztynie?

Społeczność akademicka nie czekała do celebrowanego na całym świecie 22 kwietnia Dnia Ziemi. Kampus dołączył do symbolicznej, międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi” i wyłączył w sobotę 23 marca wieczorem na godzinę światła we wszystkich obiektach. Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” także 23 marca w czasie wiosennego spływu Łyną oczyszczał rzekę i jej brzegi ze śmieci. Odbywająca się 5 kwietnia na UWM akcja „Operacja Czysta Rzeka” z inicjatywy pracowników Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym stała się okazją do posprzątania okolic plaży przy Jeziorze Kortowskim. Na tym jednak nie koniec. Co jeszcze zaplanował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z okazji obchodów Dnia Ziemi?

Sobotnie sprzątanie i piknik dla społeczności akademickiej

W sobotę 20 kwietnia od godz. 9-11 planowane jest sprzątanie Kortowa. Zaproszeni są wszyscy chętni – studenci, doktoranci, pracownicy. Po zakończeniu sprzątania zorganizowany zostanie piknikowy poczęstunek.

Uniwersyteckie wietrzenie magazynów

Kolejna sobotnia propozycja skierowana jest do pracowników UWM. Na Uczelni panuje zasada dawania meblom biurowym szansy na nowe życie. Jeśli jakaś jednostka uczelniana nie potrzebuje już np. krzeseł czy biurka i może je przekazać innym, informuje o tym społeczność akademicką. Takie meble służą nadal (np. w innym biurze), niektóre są trochę odnawiane. A gdyby zamiast oglądać meble na zdjęciach, obejrzeć je na żywo i to w jednym miejscu? UWM proponuje „Uniwersyteckie Wietrzenie Magazynów”. W Bibliotece Uniwersyteckiej na parterze będzie można od 9.00 do 11.00 obejrzeć niepotrzebne meble, sprzęty, telefony komórkowe. Oczywiście, wszystko odbędzie się z zachowaniem drogi formalnej i odpowiednich protokołów. To będzie także dawka inspiracji, ponieważ zaplanowano udostępnienie przykładów odrestaurowanych starych mebli. Organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to początkiem cyklicznych spotkań w stylu „garażowych wyprzedaży”.

Odpowiedzialna moda z Kasią Zajączkowską

Atrakcje z okazji Dnia Ziemi zaplanowało również Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. W poniedziałek 22 kwietnia zaprasza ono m.in. do Biblioteki Uniwersyteckiej na spotkanie pt. „Odpowiedzialna moda – o co tyle hałasu?”. Będzie to wystąpienie w formie moderowanej rozmowy, którą z Kasią Zajączkowską (projektantką i autorką książki o slow fashion) poprowadzi Justyna Stawecka z CWO. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10.00–11.30 w przestrzeni przy sali kreatywnej. Po spotkaniu odbędą się warsztaty dla studentów i studentek (20-30 osób), które zaplanowano w sali kreatywnej (s. 122).

Wydarzenia plenerowe w poniedziałek

W poniedziałek 22 kwietnia na plaży kortowskiej w godzinach 10.00–16.00 będzie gwarnie i proekologicznie. CWO zorganizuje tam grę terenową dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV-VI), przewidziano też atrakcje dla przedszkolaków. Swoje stanowiska przygotują partnerzy UWM, m.in. Sorteusz, Polski Związek Wędkarski, Leroy Merlin, Bank Żywności, ale także jednostki uczelniane: Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii, dwa koła naukowe UWM. Wśród atrakcji zaplanowano m.in.: warsztaty Castoramy dla dzieci przedszkolnych (sadzenie roślin w ekodoniczkach), bezpłatny serwis rowerowy i strefę sportową przygotowaną przez firmę Decathlon oraz zbiórkę elektrośmieci „Bratki za elektroodpadki”, która prowadzona będzie przez firmę Mazur Elektrorecycling Sp. z o.o.

Chociaż wiele atrakcji na plaży kortowskiej przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży, zaproszona na wydarzenie powinna czuć się cała społeczność akademicka. Ubiegłoroczne doświadczenia dowodzą, że szczególnie dużą popularnością cieszyć się może serwis rowerowy, dzięki któremu można przygotować swoje jednoślady na wiosenne wycieczki.

Wtorkowe ekokino z CWO

Kolejną propozycją z okazji Dnia Ziemi jest na projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka nt. stanu i ochrony wód śródlądowych, której gościnią specjalną będzie Ewa Ewart – reżyserka filmu. Jak zachęca CWO, organizator projekcji i spotkania - dokument ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody "w imię postępu". To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada o rzekach i ludziach, którzy starają się je ratować.

Film można będzie obejrzeć we wtorek 23 kwietnia w Auli Kongresowej (Centrum Konferencyjne UWM) w godz. 10:00-13:00. Obowiązują zgłoszenia za pośrednictwem formularza.

Akcja „Czysta Łyna” powróciła do Olsztyna. Uczestnicy zebrali blisko 2,5 tony śmieci. Zobacz zdjęcia:

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur