Matura z matematyki 2024. Co zrobić, żeby zdać egzamin? Nauczyciel zdradza sposób

i

Autor: East News: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER

edukacja

Matura z matematyki 2024. Co zrobić, żeby zdać egzamin? Nauczyciel zdradza sposób

2024-05-06 6:52

Matura z matematyki to jeden z najtrudniejszych egzaminów dojrzałości. Odkąd stała się przedmiotem obowiązkowym, spędza sen z powiek wielu uczniom. Co zrobić, żeby zdać egzamin maturalny z matematyki 2024? Na co zwrócić uwagę, by uzyskać jak najwięcej punktów? Na kilka ważnych kwestii uwagę zwrócił olsztyński nauczyciel i wykładowca.

Matura z matematyki to jeden z tych egzaminów, który przysparza najwięcej trudności. Uczniowie muszą w związku z tym dobrze się przygotować, a czasu do matury 2024 zostało już coraz mniej. Decyzją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pisemna matura rozpocznie się 7 maja i będzie trwała do 24 maja. Do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym maturzyści przystąpią w środę 8 maja, natomiast poziom rozszerzony odbędzie się w środę 15 maja. Co powinni zrobić, żeby zdać egzamin maturalny z matematyki? Kilkoma ważnymi radami podzielił się na stronie internetowej UWM w Olsztynie dr Roman Kozłowski, wykładowca fizyki na UWM i nauczyciel matematyki w Uniwersyteckim XII Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.

Matura z matematyki 2024. Co zrobić, żeby zdać egzamin? Nauczyciel zdradza sposób

Jak zauważył, w ostatnich tygodniach przygotowania się do matury z matematyki warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. – Jedna rzecz to przysiąść i robić zestawy maturalne. Nie ma lepszej drogi niż rozwiązywać zadania. Trochę jak u sportowców, bo matematyka to są głównie umiejętności. Druga rzecz, o której mówię też uczniom w czwartej klasie, gdy odchodzą na te kilka dni wolnych przed maturą, to naprawdę wysypiać się, być wypoczętymi, a już zwłaszcza na samą maturę – stwierdził dr Roman Kozłowski.

Podkreślił także, że nie ma sensu powtarzania konkretnego działu matematyki, który jest naszą piętą Achillesa. – Jeżeli w jakimś obszarze bardzo się kuleje od roku, dwóch czy trzech, to raczej dużo punktów w ostatni miesiąc się już nie nadrobi. To nie jest już czas na nadrabianie zaległości z jakiegoś działu. Trzeba skupić się na tym, gdzie punkty będzie łatwiej zdobyć. Jeśli ktoś nie radzi sobie np. z rachunkiem prawdopodobieństwa, to nie warto tylko na nim się skupiać. Matura podstawowa dla tych, którzy uczyli się jej na rozszerzeniu, bywa igraszką, a z kolei dla tych, którzy matematyce nie poświecili czasu i wysiłku czy nie mają do niej uzdolnień, może być wyzwaniem – wyjaśnił.

QUIZ. Matura z matematyki 2024: Sprawdź, czy zdasz egzamin maturalny na poziomie podstawowym

Pytanie 1 z 10
Dany jest trzywyrazowy ciąg geometryczny (24, 6, a-1). Stąd wynika, że
Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta