Lirydy 2023. Kiedy jest noc spadających gwiazd w kwietniu? Gdzie oglądać rój Lidrydów?

i

Autor: pexels.com Lirydy 2023. Kiedy jest noc spadających gwiazd w kwietniu? Gdzie oglądać rój Lidrydów?

Astronomia

Lirydy 2024. Kiedy jest noc spadających gwiazd w kwietniu? Gdzie oglądać rój Lidrydów?

2024-04-18 6:59

Przed nami wyjątkowa noc spadających gwiazd. To świetna informacja dla wszystkich, którzy uwielbiają spoglądać w niebo. Tym razem główną rolę w widowisku odegrają Lirydy. Kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorów w warmińsko-mazurskim? Szczegóły w artykule poniżej.

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba mogą już zacierać ręce. Już niebawem czeka ich bowiem niezwykły spektakl, w którym główną rolę odegrają Lirydy. Może nie jest to mocno obfity rój meteorów, ale w ciągu godziny na niebie można będzie dostrzec niemal 20 spadających gwiazd. Co ciekawe, z rojem Lirydów związana jest kometa C/1861 G1 (Thatcher), odkryta w 1861 roku i powracająca co 415 lat. Sam rój znali już w starożytności Chińczycy.

Lirydy 2024. Kiedy jest noc spadających gwiazd w kwietniu?

Okres aktywności Lirydów rozpoczął się 14 kwietnia i potrwa do końca miesiąca. Maksimum można spodziewać się w poniedziałek 22 kwietnia o godzinie 8.00 rano. Niestety nie jest to sprzyjająca godzina na obserwacje spadających gwiazd ze względu na bardzo jasne niebo. Jeżeli chcemy więc zobaczyć Lirydy, warto spróbować nocą z 22 na 23 kwietnia.

Gdzie najlepiej oglądać Lirydy?

Deszcz meteorów najlepiej obserwować w miejscach zaciemnionych, bez światła ulicznych lamp czy reflektorów — na obrzeżach miast, na wsiach czy w lasach. Takich miejsc w województwie warmińsko-mazurskim pod dostatkiem. Podczas obserwacji wzrok należy skierować we wschodnią lub południowo-wschodnią część nieba. Co ważne, do obserwacji Lirydów, nie potrzebujemy teleskopu czy lornetki. Wystarczy wytężyć wzrok.

Najlepsze miejsca na Mazurach. Gdzie warto pojechać? Zobacz 8 ciekawych atrakcji

Magiczny widok na niebie w lesie Nadleśnictwa Elbląg