Ciekawostki

Lęk przed piątkiem 13-go czy lęk przed żoną. Z takimi dziwnymi fobiami zmagają się ludzie!

2023-11-02 15:49

Wiele osób ma lęk wysokości czy arachnofobię, czyli obawę przed pająkami. Jednak na świecie istnieją najdziwniejsze fobie, z którymi niektórzy muszą sobie radzić. Przy nazwach niektórych schorzeń można połamać sobie język. Jakie są najbardziej zaskakujące stany lękowe? Odpowiedź w naszej galerii.

Fobie – czym są?

Fobia to lęk przed sytuacjami, które nie są obiektywnie niebezpieczne. Lęk ten może mieć różne nasilenie od bardzo lekkiego do ogromnego przerażenia. Dla osoby cierpiącej na to schorzenie nie ma znaczenia też to, że inni nie uważają danej sytuacji za groźną. U chorego mogą wystąpić takie objawy jak: silne napięcie, drażliwość, trudności z koncentracją czy kołatanie serca.

Do najpopularniejszych fobii należą m.in. akrofobia, czyli lęk wysokości, arachnofobia, czyli strach przed pająkami, awiofobia – strach przed lataniem, kynofobia – lęk przed psami, brontofobia – strach przed burzą czy klaustrofobia, czyli lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami.

Jak się leczy fobie?

Potencjalnie każdą fobię da się wyleczyć. Najbardziej skuteczną formą leczenia jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Jednak każdy pacjent stanowi inny przypadek, dlatego psychoterapia jest dostosowana do danej osoby. W stanach ciężkich należy udać się do lekarza psychiatry, który dobierze odpowiednie leczenie fobii.

Najdziwniejsze fobie. Z nimi zmagają się niektóre osoby

Na świecie wyodrębniono ponad 500 różnych fobii. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. O jakich stanach lękowych mowa? Odpowiedź w poniższej galerii.

Doda pokonała lęk wysokości