Kubki żeglarskie w kuferku. Wybrano regionalną pamiątkę Warmii i Mazur [ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-07-31 9:30 Andrzej Brzozowski

Samorząd województwa rozstrzygnął tegoroczną edycję konkursu „Pamiątka Regionu Warmii i Mazur”. Tym razem jury przyznało I miejsce kubkom żeglarskim w kuferku. II miejsce zajęły gliniane magnesy, a III – „Zaczarowany kamyk”. Wszystkie prace zobaczymy na wystawie w Bibliotece Wojewódzkiej w Olsztynie.

Ideą corocznej inicjatywy jest pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje. Tym razem na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2020” wpłynęły 43 propozycje z całej Polski. Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego. Jurorom najbardziej spodobała się propozycja Natalii Łuczyńskiej - kubki żeglarskie w kuferku.

- Na granatowym tle kubka są wyryte motywy warmińskie. Między innymi konik, a ucho jest w kształcie żagla - mówi autorka zwycięskiej pracy, Natalia Łuczyńska. Wszystko jest umieszczone w kuferku. Inspiracje były kilku torowe. Konik przewija się już jakiś czas na różnych pamiątkach. Żaglówki, bogactwo jezior i elementy folklorystyczne, które możemy odnaleźć na czepcach warmińskich, na kaflach i piękno otaczającej przyrody. To wszystko spowodowało, że postanowiłam to umieścić na czymś praktycznym czyli na kubku - dodaje.

Posłuchaj: Natalia Łuczyńska, zdobywczyni I miejsca w konkursie „Pamiątka Regionu Warmii i Mazur 2020”

- Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Każdy zakątek naszego województwa to zupełnie inne walory historyczne, architektoniczne czy kulturalne, zatem nie jest łatwo wskazać tę jedyną regionalną pamiątkę. Wszystkie nadesłane do nas prace przedstawiają uroki Warmii i Mazur. Cieszę się, że w konkursie brali udział nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również artyści z całej Polski. To oznacza, że ta inicjatywa staje się naszym eksportowym towarem.

Wyniki konkursu „Pamiątka Regionu Warmii i Mazur” w 2020 roku:

- I miejsce „Kubki żeglarskie Warmii i Mazur w kuferku” - autor Natalia Łuczyńska,

- II miejsce „Magnes gliniany” - autor Krzysztof Naguschewski,

- III miejsce „Zaczarowany kamyk” - autor Ewa Różańska-Turonek,

Wyróżnienia:

- Mgiełki aromaterapeutyczne - autor Kamila Michalska,

- Notatnik Konik Warmiński - autor Joanna Sekulska,

- Karciaki warmińskie - karty do gry - autor Eleonora Toś.

Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 31 października 2020 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Festiwal Smaków Food Trucków w Olsztynie 11-12 lipca

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.