Ideą corocznej inicjatywy jest pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje. Tym razem na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2020” wpłynęły 43 propozycje z całej Polski. Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego. Jurorom najbardziej spodobała się propozycja Natalii Łuczyńskiej - kubki żeglarskie w kuferku.
- Na granatowym tle kubka są wyryte motywy warmińskie. Między innymi konik, a ucho jest w kształcie żagla - mówi autorka zwycięskiej pracy, Natalia Łuczyńska. Wszystko jest umieszczone w kuferku. Inspiracje były kilku torowe. Konik przewija się już jakiś czas na różnych pamiątkach. Żaglówki, bogactwo jezior i elementy folklorystyczne, które możemy odnaleźć na czepcach warmińskich, na kaflach i piękno otaczającej przyrody. To wszystko spowodowało, że postanowiłam to umieścić na czymś praktycznym czyli na kubku - dodaje.
- Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Każdy zakątek naszego województwa to zupełnie inne walory historyczne, architektoniczne czy kulturalne, zatem nie jest łatwo wskazać tę jedyną regionalną pamiątkę. Wszystkie nadesłane do nas prace przedstawiają uroki Warmii i Mazur. Cieszę się, że w konkursie brali udział nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również artyści z całej Polski. To oznacza, że ta inicjatywa staje się naszym eksportowym towarem.
Wyniki konkursu „Pamiątka Regionu Warmii i Mazur” w 2020 roku:
- I miejsce „Kubki żeglarskie Warmii i Mazur w kuferku” - autor Natalia Łuczyńska,
- II miejsce „Magnes gliniany” - autor Krzysztof Naguschewski,
- III miejsce „Zaczarowany kamyk” - autor Ewa Różańska-Turonek,
Wyróżnienia:
- Mgiełki aromaterapeutyczne - autor Kamila Michalska,
- Notatnik Konik Warmiński - autor Joanna Sekulska,
- Karciaki warmińskie - karty do gry - autor Eleonora Toś.
Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 31 października 2020 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.