Koronawirus na Warmii i Mazurach. Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna!

i

Autor: pexels.com Koronawirus w Polsce: Ile dziś nowych zachorowań? Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce [RAPORT 18.02]

Koronawirus na Warmii i Mazurach. Sytuacja się pogarsza. Mamy najwyższe współczynniki zakażeń w kraju

2021-02-17 11:48

W woj. warmińsko-mazurskim kolejny dzień z rzędu notowany jest duży wzrost zakażeń COVID-19, a współczynniki zakażenia na 10 tys. mieszkańców są najwyższe w kraju. W Olsztynie wskaźnik zakażeń jest rekordowo wysoki i wynosi aż 12,2.

W środę w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano 795 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 11 osób (1 wyłącznie z powodu COVID-19). - Większość zakażeń to osoby, które z objawami zgłosiły się do lekarzy rodzinnych - powiedział PAP wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko i dodał, że wiele zakażeń ogniskuje się wokół przedszkoli. Badania przesiewowe wykazały, że 7 proc. nauczycieli wychowania przedszkolnego jest zakażonych koronawirusem. Odsetek zakażeń wśród nauczycieli klas 1-3 jest o połowę mniejszy.

W samym Olsztynie kolejny dzień z rzędu notowane są wysokie wskaźniki zakażeń - w środę potwierdzono kolejnych 211 zakażeń, a liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców jest rekordowo wysoka i wynosi 12,2. Wskaźniki te przekładają się na pracę szkół i przedszkoli, w środę zakażenie koronawirusem odnotowano w 13 miejskich przedszkolach, z czego dwa są całkowicie zamknięte. W jednym przedszkolu na kwarantannę trafiły cztery grupy, w kolejnych po jednej grupie.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 5.02.2021

Jak podała PAP rzecznik prasowa olsztyńskiego ratusza w mieście problemy w pracy z powodu zakażeń COVID-19 notuje 9 podstawówek. - Zauważyć trzeba, że 4 szkoły w ogóle zostały zamknięte, w kolejnej zdalnie pracuje aż pięć klas. Pozostałe cztery szkoły mają na kwarantannie po jednej klasie - podała Bartoszewicz.

Dzisko poinformował PAP, że w województwie występują przypadki zakażeń w ponad 40 placówkach, przy czym przed tygodniem liczba ta była o połowę niższa.

Wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko w rozmowie z PAP wyraził obawę, że liczba zakażeń za ok. tydzień może przełożyć się na wzrost liczby ludzi, którzy będą wymagali hospitalizacji, w tym pomocy respiratorów.

Oprócz Olsztyna wysoka liczba zakażeń notowana jest także w powiecie olsztyńskim (117 przypadków, wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców wynosi 9,2) oraz w powiecie bartoszyckim (zakażeń 63, wskaźnik zakażeń 11).

Sonda
Czy obostrzenia powinny wrócić?