koronawirus

i

Autor: pixabay.com Koronawirus dotarł do Polski. Zakażony wirusem pochodzi z Zielonej Góry

Koronawirus już w Polsce! To pierwszy potwierdzony przypadek. Czy Olsztyn jest zagrożony?

2020-03-04 8:35

Koronawirus w Polsce. Mamy pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na potencjalnie śmiertelny wirus z Chin. Komunikat opublikowało Ministerstwo Zdrowia w środę 4 marca, po godzinie 8.00. Pacjent, który jest zarażony koronawirusem, pochodzi z Zielonej Góry. W województwie warmińsko-mazurskim nie potwierdzono do tej pory żadnego przypadku koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek

Niebezpieczny wirus dotarł również do Polski. Do tej pory podejrzeń zakażenia koronawirusem w kraju było wiele, żaden z przypadków nie został jednak potwierdzony. O pierwszym zachorowaniu na koronawirusa poinformował dziś, 4 marca 2020, po godzinie 8.00 minister zdrowia. Pacjent przebywający obecnie w szpitalu w Lubuskiem wrócił z Niemiec.

- Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną. - informuje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W województwie warmińsko-mazurskim obecnie nie ma potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Więcej na ten temat przeczytasz TU: Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Jak jest z pacjentami w warmińsko-mazurskim? [NOWE FAKTY]

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat w związku z koronawirusem w Polsce

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem. Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze. Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

1. Często myć ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachować bezpieczną odległość 

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości zosobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Koronawirus instrukcja postępowania