Kultura

Kolejne miasta z Warmii i Mazur z muralami z Mikołajem Kopernikiem. Zobacz, jak się prezentują [ZDJĘCIA]

2023-07-28 15:16

W województwie warmińsko-mazurskim w pięciu miastach mają pojawić się murale związane z Mikołajem Kopernikiem. W Olsztynku i Fromborku dzieła można już podziwiać. Następne powstały w Lidzbarku i Nowym Mieście Lubawskim. Trwają prace nad muralem w Pieniężnie.

Rok Mikołaja Kopernika. Pięć murali na Warmii i Mazurach

W województwie warmińsko-mazurskim z okazji Roku Mikołaja Kopernika pojawi się pięć murali z wizerunkiem słynnego astronoma. W każdym mieście będzie prezentował inną dziedzinę, którą się zajmował. Dzieła można już podziwiać w Olsztynku i we Fromborku. Gotowe są już murale w Lidzbarku Warmińskim i Nowym Mieście Lubawskim. Z kolei w Pieniężnie wciąż trwają prace.

Mikołaj Kopernik jako lekarz w Lidzbarku Warmińskim

Dzieło przedstawiające wielkiego uczonego w roli medyka powstało w Lidzbarku Warmińskim. Kopernik w dłoni trzyma eskulapa – symbol medycyny. Jego autorką jest ilustratorka Izabela Dudzik. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Katowicach. Jej prace można znaleźć na łamach magazynów, w projektach odzieżowych, opakowaniach użytkowych.

- Na rogu ulic Zamkowej i Kopernika pojawił się mural z Mikołajem Kopernikiem. Malowanie zajęło kilka dni – poinformowały władze Lidzbarka Warmińskiego.

Ekonomista w Nowym Mieście Lubawskim

Kolejny mural powstał w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie uczony został przedstawiony jako ekonomista. Jego autorem jest Patryk Hardziej, ilustrator, projektant grafik, twórca murali, autor książek z dziedziny historii znaków graficznych oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dzieło to jest największym z wszystkich pięciu. Powstało na jednej ze ścian budynku spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Grunwaldzkiej 11. Jego powierzchnia wynosi około 150 m kw.

- Burmistrz Józef Blank wyraża nadzieję, że mural w Nowym Mieście Lubawskim przyciągnie uwagę i zainteresowanie mieszkańców oraz turystów i będzie stanowił piękne oraz inspirujące dzieło sztuki, przypominające o dziedzictwie Mikołaja Kopernika – przekazali urzędnicy miejscy.

W Pieniężnie prace wciąż trwają

Ostatni mural pojawi się w Pieniężnie. Obecnie trwają prace, ale zgodnie z zapowiedziami, dzieło ma być gotowe do 30 lipca. Tym razem Kopernik zostanie zaprezentowany jako administrator dóbr kapitulnych i astronom Autorem tego projektu jest Weronika Skierka, niezależna ilustratorka, pasjonatka grafiki oraz absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ilustruje czasopisma. Wykonuje również projekty plakatów i murali.

Rok Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach

W tym roku przypada 550. rocznica urodzin astronoma oraz 480. rocznica jego śmierci, w związku z tym rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w regionie zaplanowano szereg wydarzeń. Projekty murali zostały zakupione przez województwo warmińsko-mazurskie w ubiegłym roku za 34 tys. 174 zł brutto. Ich wykonanie to koszt 84 tys. 378 zł. Zostanie on pokryty z budżetu województwa. W przedsięwzięciu częściowo finansowo uczestniczą też gminy, na których obszarze powstają dzieła.

Wyjątkowy komiks w Olsztynie. Mikołaj Kopernik walczy z pandemią

W Olsztynku i we Fromborku pojawiły się murale z Mikołajem Kopernikiem [ZDJĘCIA]