Groźny niż Denis sunie nad Polskę. Śnieżyce sparaliżują miasta? IMGW ostrzega

i

Autor: http://wxcharts.com Groźny niż Denis sunie nad Polskę. Śnieżyce sparaliżują miasta? IMGW ostrzega

Groźny niż Denis sunie nad Polskę. Śnieżyce sparaliżują miasta? IMGW ostrzega

2022-11-23 8:35

Zima znowu zaatakuje. Nad Polskę nadciąga groźny niż Denis, a wraz z nim śnieżyce. Intensywnych opadów śniegu należy spodziewać się już w nocy ze środy na czwartek. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Szczegóły poniżej.

Niż Denis przyniesie załamanie pogody. Nad Polskę nadciągają śnieżyce

Po pierwszym ataku zimy nadchodzi kolejny. Śnieżyce dotrą do Polski wraz z niżem Denis, który aktualnie daje się we znaki mieszkańcom południa Europy. Załamanie pogody ma nastąpić już w nocy ze środy na czwartek (23/24 listopada).

– W nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek pogodę nad południową i wschodnią Polską kształtował będzie front atmosferyczny, który przyniesie z rejonu Morza Czarnego duże zasoby wilgoci. Pojawią się opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu – informuje IMGW.

Prognoza pogody na najbliższe dni

W nocy ze środy na czwartek synoptycy zapowiadają opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu lub mżawki, opady miejscami marznące powodujące gołoledź. W Beskidach i Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Lokalnie wystąpi także mgła lub mgła marznąca ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna wyniesie od -5 st. C na północnym wschodzie, około -2 st. C w centrum do 2 st. C na północnym zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków wschodnich, na południu kraju lokalnie z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek synoptycy spodziewają się zachmurzenia całkowitego z przejaśnieniami. Na wschodzie i w centrum prognozowane są opady śniegu, na pozostałym obszarze śniegu z deszczem i deszczu. Początkowo miejscami również możliwe marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W Beskidach i Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Temperatura maksymalna od -3 st. C na północnym wschodzie, około 1 st. C w centrum do 6 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW wydało ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

— Dziś w nocy i jutro dla centralnej, wschodniej i południowej część Polski prognozowane są intensywne opady śniegu, w związku z czym zostały wydane ostrzeżenia 1 stopnia. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm — czytamy w komunikacie.

 

W Warszawie spadł pierwszy śnieg