Dwudniowe święto triathlonu w stolicy Warmii i Mazur! Puchar Europy i Elemental Tri Series 2020 [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-08-25 13:14

Triathloniści rządzili nad jeziorem Ukiel. W piątek (21 sierpnia) w Olsztynie odbyły się zawody Pucharu Europy na dystansie sprinterskim. Natomiast sobota (22 sierpnia) upłynęła pod znakiem rywalizacji w ramach ósmej odsłony cyklu Elemental Tri Series Olsztyn. Pomimo trwającej pandemii i konieczności przesunięcia terminu triathlonowe zawody zgromadziły na listach startowych najlepszych triathlonistów. Więcej o sportowej rywalizacji na ESKA Olsztyn.

W Pucharze Europy na linii startu zameldowało się prawie ponad 200 zawodników z kategorii Juniorów oraz Elity z 23 krajów, takich jak: Niemcy, Dania, Belgia, Portugalia, Austria czy Włochy. Nad jeziorem Ukiel stawili się niemal wszyscy najlepsi zawodnicy, medaliści imprez mistrzowskich i olimpijczycy. Najwyższą lokatę w Elicie mężczyzn wywalczył Austriak Leon Pauger , drugim zawodnikiem był Tim Sierpmann (Niemcy), zaś trzecie miejsce zdobył Jonas Osterholt (Niemcy). Bardzo dobre ósme miejsce zajął Kacper Stępniak.

W rywalizacji kobiet złoto zdobyła zawodniczka z Włoch Beatrice Mallozzi. Druga na mecie była Lisa Tertsch (Niemcy), zaś trzecie miejsce na podium należało do Alberte Kjær Pedersen (Dania). Polki, Roksana Słupek - szósta i Agnieszka Jerzyk (dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich z Londynu i Rio de Janeiro) - dziewiąta.

Jest to dla mnie bardzo dobry rezultat mówi Agnieszka Jerzyk. - Po czterech latach nieobecności na startach ITU wróciłam i zajęłam miejsce w pierwszej dziesiątce. Startów brakuje, dlatego cieszymy się, że Olsztyn zdołał zorganizować zawody dla nas zawody gdzie mogliśmy sprawdzić swoją formę – dodaje.

Triathlon: Puchar Europy i Elemental Tri Series 2020 w Olsztynie - Agnieszka Jerzyk

W rywalizacji Juniorów najlepszy okazał się Radim Grebik (Czechy). Druga i trzecia lokata należała do Portugalczyków, drugie miejsce wywalczył Alexandre Montez, zaś trzecie miejsce na podium zajął Gonçalo Balbino. Warto również dodać, że w całej pierwszej dziesiątce znalazło się, aż sześciu Portugalczyków!

Wśród Juniorek pierwszą lokatę wywalczyła Madsen Bendix (Dania), druga na mecie zameldowała się Barbara De Koning (Holandia), zaś trzecie miejsce należało do Margarety Bicanovej (Słowacja). Warto również podkreślić, że tuż za podium, na czwartym miejscu znalazła się reprezentantka Polski Zuzanna Sudak.

Bardzo dobrze w Pucharze Europy w Olsztynie zaprezentował się reprezentant Olsztyna Paweł Najmowicz.

Zająłem 37 miejsce i był to mój debiut. Jestem z tego startu bardzo zadowolony – podkreśla Paweł Najmowicz. -  Liczy się walka do samego końca. Założenie zrealizowane, czyli miejsce lepsze niż numer startowy. Bardzo dobrze, że te zawody odbyły się w Olsztynie. W obecnym czasie potrzebujemy takich startów. Okazało się, że można bezpiecznie zorganizować takie zmagania – dodaje olsztyński triathlonista.

Triathlon Puchar Europy i Elemental Tri Series 2020 w Olsztynie - Paweł Najmowicz

Dzień po rywalizacji w ramach Pucharu Europy, odbyły się zawody w ramach ósmej edycji zawodów Elemental Tri Series. Triathloniści-amatorzy, mogli wystartować w Olsztynie na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegania) bez draftingu oraz sprinterskim (0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km biegania) z draftingiem.

Na dystansie sprinterskim bezapelacyjnie najlepszym zawodnikiem został Daniel Dixon (Wielka Brytania, UAM TRIATHLON POZNAŃ) z czasem 00:55:36. Drugie miejsce należało do Lukasa Juranka (Czechy, X-Team BaNo, czas 00:58:26). Trzecie podium należało do Polaka Kamila Kulika (CTS – CzajaTrainingSystem, 00:58:42).

Najlepszą wśród kobiet na dystansie sprinterskim okazała się Czeszka Heidi Jurankova (X-Team BaNo), która uzyskała wynik 01:04:45. Drugie i trzecie miejsce należało do Polek, drugą zawodniczką na mecie była Maja Wąsik (KLUB SPORTOWY SPORTWISE, 01:08:10), zaś trzecie miejsce należało do Emilii Wałach (UKS 51 Lublin, 01:15:19).

Triathlon: Puchar Europy i Elemental Tri Series 2020 w Olsztynie

W ramach Elemental Tri Series Olsztyn na dystansie olimpijskim pierwsze miejsce wywalczył Łukasz Lis z klubu TRICLUB, który uzyskał czas 01:58:16. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Konieczny (NIEMANIEMOGE, 02:03:33). Trzecia lokata należała do Jakuba Kimmer (TTPSC, 02:03:34).

Wśród kobiet najlepszą zawodniczką na dystansie olimpijskim okazała się Małgorzata Kącka (CTS Czaja Training System), która uzyskała wynik 02:21:39). Drugie miejsce na podium wywalczyła Monika Chodyna (3life team Najmowicz Triathlon, 02:22:36). Trzecie miejsce należało do Małgorzaty Nowak (JERZYK TEAM, 02:24:03).

Do ostatniej chwili nie byliśmy w stu procentach pewni, czy te imprezy w tym roku się odbędą – mówi Filip Szołowski, z firmy Labosport Polska. - Bardzo się cieszymy, że udało się zorganizować to spotkanie Triathlonowe w Olsztynie. Tym bardziej, że za tydzień miały się odbyć Mistrzostwa Europy. Zostały one jednak odwołane, nam się udało, a więc Polska górą! Mam nadzieję, że za rok ponownie wrócimy do Olsztyna – dodaje.

Triathlon: Puchar Europy i Elemental Tri Series 2020 w Olsztynie - Filip Szołowski

Puchar Europy i Elemental Tri Series 2020 Olsztyn - wydarzeniom patronowało Radio Eska

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?