Inwestycje

Dworzec Olsztyn Główny coraz bliżej. Budynek niemal na ukończeniu [ZDJĘCIA]

2024-05-22 7:33

Zbliża się termin oddania do użytku dworca Olsztyn Główny. Budynek jest już niemal na ukończeniu. Widać już przeszkloną konstrukcję, postępują również prace nad modernizacją peronów nr 1 i 2. Stacja ma być oddana do użytku w sierpniu bieżącego roku. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Dworzec Olsztyn Główny prawie gotowy. Widać już przeszkloną konstrukcję budynku

Postępują prace nad modernizacją stacji kolejowej Olsztyn Główny. Konstrukcja dachu jest już ukończona, widać także nowoczesną, przeszkloną część budynku. Wciąż remontowane jest wnętrze obiektu. Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku na elewację powrócił zabytkowy neon „Dworzec Kolejowy”. Jego renowacja trwała 2,5 miesiąca. Jest on jednym z dwóch elementów historycznych, które pochodzą z wybudowanego w latach 1969-71 dworca. Jego łączna długość to nieco ponad 18 m. Z czego samego napisu „Dworzec” wynosi 880 cm, a wyrazu „Kolejowy” 950 cm.

Postępują prace na peronach. Kiedy zostaną oddane do użytku?

Jednocześnie trwają prace na peronach nr 1 i 2. Ustawione są już gabloty informacyjne, montowane są ławki. Oddanie wspomnianych peronów do użytku planowane jest na 9 czerwca bieżącego roku. Intensywne prace prowadzone są również w nowym 140-metrowym przejściu podziemnym, które ma zapewnić wygodny dostęp na perony i do pociągów z dwóch stron miasta – od strony budynku dworca i od ul. Marii Zientary-Malewskiej na Zatorzu. Zostały wykonane już wszystkie segmenty tunelu, który połączono już z dworcem. Wewnątrz obiektu postępują prace wykończeniowe. Wykonawca układa na ścianach płyty granitowe oraz instalacje elektryczne. Montowane są pierwsze schody ruchome – urządzenia są już w wejściu na peron nr 3 i 4. Powstają również windy, które ułatwią dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Udostępnienie podróżnym nowego tunelu zaplanowano na koniec maja.

Zmodernizowana stacja Olsztyn Główny ma być oddana do użytku już w sierpniu tego roku. Zabudowa wind i schodów ruchomych ułatwi dostęp na perony. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Będzie lepsza informacja dzięki wyświetlaczom i nowemu nagłośnieniu, które także zostały już zamontowane. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. usprawni ruch pociągów przez stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Wygodniejsze staną się podróże w kierunku Warszawy, Trójmiasta, Ełku czy Braniewa.

Prace o wartości około 423 mln zł realizowane są przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Aktualne zdjęcia z postępu prac na Dworcu Głównym można zobaczyć w naszej galerii.

Targi Olsztyn w stylu vintage

Dworzec Olsztyn Główny coraz bliżej. Budynek niemal na ukończeniu. Zobacz zdjęcia!

Listen on Spreaker.