Czy zima powróci na ferie? Długoterminowa prognoza IMGW nie pozostawia złudzeń. Mamy najnowsze dane

i

Autor: Unsplash, X: IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego

Prognoza

Czy zima powróci na ferie? Prognoza IMGW nie pozostawia złudzeń. Mamy najnowsze dane

2024-01-24 10:52

W wielu regionach Polski obecnie trwają ferie, inni uczniowie wciąż czekają na odpoczynek. Czas ten kojarzy się z relaksem na świeżym powietrzu. Jazda na nartach czy łyżwach to tylko niektóre popularne aktywności. W wielu miejscach zamiast śniegu, występuje odwilż. Jest szansa na powrót zimy? Długoterminowa prognoza pogody mówi wszystko.

Zima powróci na ferie? Jest długoterminowa pogoda

W Polsce wielu uczniów może już cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem podczas ferii zimowych. Stoki narciarskie czy lodowiska działają w wielu miejscowościach w kraju. Jednak pogoda nie sprzyja szaleństwom na śniegu. W wielu miejscach od kilku dni trwa odwilż, a temperatury są dodatnie. Czy jest jeszcze szansa na białe szaleństwo podczas ferii? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał długoterminową pogodę na nadchodzące tygodnie. Wynika z niej, że najbliższe dni wciąż będą ciepłe.

- Według dzisiejszej (24 stycznia – przyp. red.) predykcji modelu długoterminowego ECMWF EPS nadchodzące dwa tygodnie w całym kraju będą charakteryzowały się dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020 (tygodnie ciepłe). Siódmy i ósmy tydzień z temperaturą w normie (tydzień normalny). Przełom lutego i marca (9. tydzień roku) chłodniejszy niż zwykle – poinformował instytut.

IMGW zapowiada opady. Wiadomo, w którym tygodniu będą najbardziej intensywne

W analizowanym przez IMGW okresie, czyli od 29 stycznia do 3 marca, przewiduje się opady zarówno śniegu, jak i deszczu, które zawierają się w przedziale 67-346 proc. normy wieloletniej (1991-2020).

- Najbardziej mokrym okresem będzie 6. tydzień 2024 roku, gdzie na obszarze całego kraju prognozowane jest 13 - 23 mm opadu atmosferycznego. W tym okresie prognozowane są opady zawierające się w przedziale 171 - 346% normy określonej na podstawie pomiarów w latach 1991 – 2020 – dodali przedstawiciele IMGW.

Obecnie trwają ferie w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim (do 28 stycznia) oraz warmińsko-mazurskim i podlaskim (do 4 lutego). 29 stycznia rozpocznie się przerwa od szkoły dla uczniów z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, która potrwa do 11 lutego. Najpóźniej, bo 12 lutego, ferie rozpoczną mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ostatni dzień odpoczynku od szkoły to 25 lutego.

Ferie gwiazd na bogato. Gdzie wypoczywają Steczkowska, Opczowska i Kurdej-Szatan?

Gdzie pojechać na ferie zimowe w warmińsko-mazurskim? Te miejsca warto odwiedzić! [LISTA]