Czy sklepy są czynne w Boże Ciało? W których sklepach w Olsztynie będzie można zrobić zakupy?

i

Autor: Freepik: aleksandarlittlewolf

Biznes

Czy sklepy są czynne w Boże Ciało? W których sklepach w Olsztynie będzie można zrobić zakupy?

2024-05-29 7:26

Kolejny długi weekend zbliża się wielkimi krokami. Boże Ciało, które wypada w czwartek (30 maja), to święto kościelne i dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. To oznacza, że popularne markety będą nieczynne. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. W których lokalach w Olsztynie będzie można zrobić zakupy? Odpowiedź poniżej.

Sklepy na Boże Ciało w Olsztynie. Czy będą otwarte?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, to święto, które w Polsce jest ustawowo wolne od pracy. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W Olsztynie również zaplanowano procesje. Ich trasy można sprawdzić tutaj.

To oznacza, że markety znanych sieci handlowych, takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour, Auchan czy Aldi będą nieczynne. Ale już dzień później, w piątek, będzie możliwość zrobienia tam zakupów, bo piątek to dzień powszedni.

W tych sklepach w Olsztynie w zrobisz zakupy w Boże Ciało

Jak zwykle w święta i dni wolne od pracy, klienci będą mogli odwiedzić część sklepów Żabki, a także mniejsze placówki należące do prywatnych osób. W Olsztynie jest mnóstwo punktów należących do tej sieci. W niedziele niehandlowe oraz w święta zazwyczaj otwarta jest większość tych placówek, ale to, czy dany sklep zostanie otwarty, zależy od franczyzobiorcy. Zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, np. Boże Ciało, wszystkie sklepy mogą być otwarte do godz. 14:00, chyba że właściciel zdecyduje się stanąć za kasą. Na stronie sieci oraz aplikacji Żappka można sprawdzić godziny otwarcia danego lokalu. Informacje na ten temat wywieszane są również przy wejściach.

Niektóre sklepy Żabki mogą być czynne nawet do godzin wieczornych. Przykładowo w Olsztynie otwarte będą te przy ul. Partyzantów 88, Stare Miasto 17/21, lok. 33 i 4/6/, lok. 14 czy Leśnej 14/5H. Czynne będą także lokale sieci Lubi, m.in. przy ul. Jagiełły 2 czy ul. Leśnej 14/7H. Trzeba jednak pamiętać, że godziny otwarcia ustala franczyzobiorca.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana

Boże Ciało w dwudziestoleciu międzywojennym [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]