Jaka praca w Olsztynie?

i

Autor: mat. prasowe

Czy Olsztyn to dobre miejsce na start kariery zawodowej?

2022-11-26 8:00

Olsztyn to jedno z najistotniejszych miast na Warmii, zajmujące ważne miejsca w sercach swoich mieszkańców. Wśród wielu wpływających na ten fakt czynników (historycznych, kulturowych, czy krajobrazowych) zapomnieć nie można o jednym z najbardziej prozaicznych, a więc czynniku ekonomicznym. Czy Olsztyn to dobre miejsce na start kariery zawodowej? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy, z czystym sumieniem można powiedzieć, że tak. Praca w Olsztynie jest stosunkowo łatwo dostępna dla wszystkich chętnych, bez względu na branżę i profesję, choć można z łatwością wymienić kilka dominujących. W jakich zawodach najłatwiej zdobyć zatrudnienie w Olsztynie? Gdzie najlepiej szukać pracy w regionie? Jakie alternatywy dla pracy na etacie przedstawia Olsztyn? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Analiza olsztyńskiego rynku pracy

Zważywszy na fakt rekordowo niskiego bezrobocia, trzeba zauważyć, że Olsztyn to dobre miejsce dla wszystkich, którzy rozglądają się za podjęciem uczciwej pracy – bez względu na to, czy chodzi o stałe zatrudnienie, czy wyłącznie o pracę dorywczą. Olsztyn może zarówno stanowić idealne miejsce na start kariery zawodowej, jak i jej rozwój, będąc daleko od jakiejkolwiek dyskryminacji. Ponadto, w niektórych branżach dość raptownie upowszechnia się model pracy zdalnej czy hybrydowej, co przez wielu pracowników jest stanem pożądanym.

Jeśli zaś chodzi o sektory gospodarki w których odnotowuje się największe deficyty, to na największą uwagę zasługuje branża transportowa i budowlana, co wcale nie powinno zaskakiwać – jest to rzecz znamienna również dla innych, polskich miejscowości. Na stabilne zatrudnienie może zatem liczyć kierowca międzynarodowy, kierowca autobusu, dostawca czy kurier. Praca w Olsztynie czeka także na szereg przedstawicieli branży budowlanej, z których na wymienienie zasługuje brukarz, betoniarz, zbrojarz, cieśla, murarz czy operator maszyn.

Na wakat mogą liczyć również przedstawiciele sektorów skorelowanych z powyższymi (magazynier, elektryk, mechanik samochodowy), oraz pracownicy branży handlowo-usługowej i gastronomicznej: kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, kelner czy kucharz to zawody, w których bez problemu rozpoczniesz swoją karierę.

Osoby o wykształceniu wyższym również nie powinny obawiać się o swoją pozycję – udowadnia to branża IT oraz sektor finansowy. Wśród pracowników pilnie poszukiwanych w pierwszym z przypadków, godnym wzmiankowania jest programista, grafik komputerowy, analityk IT czy administrator baz danych. Z kolei w przypadku finansów, najczęściej wymieniany jest księgowy, pracownik banku czy agent ubezpieczeniowy.

Praca w Olsztynie – gdzie najłatwiej ją znaleźć?

Wymienić można przynajmniej trzy miejsca, dzięki którym bez trudu uda Ci się zdobyć zatrudnienie – choć trzeba mieć na uwadze fakt, że wyłącznie jeden z nich zapewnia wyjątkową efektywność. Chodzi oczywiście o internet, stanowiący jedyne w swoim rodzaju narzędzie, zdolne to tego, by w krótkim czasie łączyć ze sobą najodpowiedniejszych względem siebie pracowników i pracodawców. Korzystając z dobrodziejstw cyfryzacji, przedsiębiorca jest w stanie przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, zaś kandydat może brać udział w kilkudziesięciu naborach jednocześnie.

Rzecz jasna istnieją sytuacje, w których rozwiązania alternatywne będą równie cenne, a być może nawet cenniejsze. Mowa tu przede wszystkim o osobistym kontakcie na linii kandydat – przedsiębiorca, do którego dojść może jedynie w przypadku pofatygowania się do właściwego zakładu pracy i złożeniu w nim swojego CV. Jest to metoda z której często korzystają uczniowie i studenci, pragnący dostać się na staż czy praktyki, ale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nich.

Opcją godną rozważenia jest lokalny urząd pracy i poświęcenie chwili na przejrzenie najnowszych ze znajdujących się w nim ofert. Wbrew obiegowej opinii, na zatrudnienie w tym miejscu mogą liczyć zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową (nie mając nawet zbyt wysokich kwalifikacji) jak i wysokiej klasy specjaliści o znacznym doświadczeniu. W wielu przypadkach wartościowym może okazać się zarejestrowanie jako bezrobotny.

Alternatywy dla etatu w Olsztynie

Dobrze płatna praca w Olsztynie, odznaczająca się przy tym stabilnością, to marzenie wielu – jednak nie każdy w ten sposób wyobraża sobie start własnej kariery zawodowej. Niektórzy z nas zbyt mocno cenią sobie niezależność, pragnąc już od samego początku postawić na własny biznes. Nie jest prawdą, że do jego założenia zawsze będziemy potrzebować monumentalnych w swym ogromie środków finansowych, a kredyt bankowy nie jest wyłączną formą wsparcia.

Wszyscy Ci, którzy borykają się z problemem braku zatrudnienia, ale dysponują ciekawym pomysłem, hartem ducha i samozaparciem, powinni skorzystać z jednego z rządowych bądź unijnych programów, dzięki którym ich marzenie o własnym biznesie będzie mogło się ziścić. Jeśli zaś chcemy otworzyć firmę w branży IT lub jakiejkolwiek powiązanej z nowoczesnymi technologiami, wówczas dobrym wyjściem może być zdobywający na popularności crowdfunding.