Infrastruktura

Co dalej z budami przy ul. Kolejowej w Olsztynie? Prezydent: "Istnieje szereg nieuregulowanych kwestii" [ZDJĘCIA]

2024-09-06 10:57

W sierpniu informowaliśmy o tym, że radny Mirosław Arczak zwrócił uwagę na to, że pawilony handlowe przy ul. Kolejowej w Olsztynie stwarzają zagrożenia dla przechodniów. Od lat panował tam bałagan, a smród ma przeszkadzać mieszkańcom pobliskich kamienic. Do problemu odniósł się prezydent Robert Szewczyk. Szczegóły na ten temat poniżej.

Pawilony handlowe przy ul. Kolejowej od lat straszą

Przypomnimy, że pawilony handlowe przy ul. Kolejowej, zdaniem wielu osób, stanowią ważną część historii tej części miasta, a inni z kolei uważają, że wyglądają one nieestetycznie i należy je zburzyć. Radny Mirosław Arczak wskazał dodatkowo, że te budy, które jeszcze nie zostały usunięte (część z nich zlikwidowano przed laty), stanowią zagrożenie dla przechodniów, bo są niezabezpieczone. Dodatkowo mieszkańcy pobliskich kamienic wskazywali, że przeszkadza im dobiegający stamtąd smród.

Są to obiekty stojące przy ruchliwym za dnia ciągu pieszym, a po drugiej stronie jest to widok „podziwiany” z okien pociągów kursujących po pobliskich torach. Dla wielu osób jest to codzienny, dołujący widok z okien i balkonów. Dodatkowo, przy obecnych upałach smród bywa podobno nie do zniesienia

– wskazał radny Arczak w interpelacji skierowanej do prezydenta Olsztyna.

W poniższej galerii możecie zobaczyć, jak pod koniec sierpnia bieżącego roku prezentował się teren opisany przez Mirosława Arczaka.

W dalszej części pisma radny zapytał o aktualny stan prawny obiektów oraz o to, w jakim terminie możliwe jest zabezpieczenie ich, uprzątnięcie i/lub ich rozbiórka.

Włodarz miasta odpowiedział na interpelację. Zapewnił, że miejsce to zostanie uprzątnięte, jednak pojawił się także kolejny problem.

Co dalej z budami? Prezydent wyjaśnił: „Szereg nieuregulowanych kwestii”

Robert Szewczyk, prezydent miasta wyjaśnił w interpelacji oraz w mediach społecznościowych, że sprawą pawilonów handlowych zajmuje się sąd, a wszystko przez kwestie własnościowe.

Zgadzam się, że obecny stan niektórych obiektów pozostawia wiele do życzenia. Chciałbym jednak podkreślić, że w przypadku tej lokalizacji istnieje szereg nieuregulowanych kwestii własnościowych, które są obecnie rozpatrywane przez sąd. To niestety opóźnia możliwość zagospodarowania tego terenu

– przyznał Robert Szewczyk.

Włodarz dodał, że teren ten został już wysprzątany, a służby będą monitorowały ul. Kolejową.

Wspomniane miejsce zostało jednak dokładnie wysprzątane, a zdemolowane budynki będą regularnie monitorowane, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i osób przechodzących w pobliżu

– zapewnił prezydent.

Na koniec prezydent zaznaczył, że mieszkańcy okolicznych budynków muszą uzbroić się w cierpliwość, bo zanim zostaną podjęte jakakolwiek działania w tej sprawie, należy poczekać na decyzję sądu, a to może jeszcze trochę potrwać.

Opuszczony sklep meblowy. Tyle zostało z legendarnego "Platana"

Największe, najmniejsze, najbardziej zaludnione. Jak dobrze znasz osiedla Olsztyna? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Które osiedle jest największe pod względem powierzchni?