CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu dla UWM

i

Autor: cba.gov.pl CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu dla UWM

CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu dla UWM

2021-05-25 9:42

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym przetargu na projekt e-administracji na zamówienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wydział komunikacji społecznej CBA podał we wtorek PAP, że osoby te zatrzymano na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego. Zatrzymań dokonali prowadzący to śledztwo funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA wspierani przez funkcjonariuszy z gdańskiej i poznańskiej delegatur Biura.

- Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - poinformował PAP wydział. Śledztwo podjęto po kontroli CBA w tej sprawie i złożeniu przez Biuro zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - zaznaczył wydział.

Projekt "E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej" był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Raport z anteny 24.05, godz.10

Zamówienie dotyczyło dostarczenia dla UW-M wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Śledczy ustalili, że koszt dostarczonego oprogramowania znacząco - o ponad 1,3 mln zł - przewyższał jego realną wartość.

Do ukrycia zawyżonej ceny przed odbiorcą wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze jako rzekomego wytwórcę oprogramowania. Spółka została założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania - poinformował wydział.

Zatrzymane przez CBA trzy osoby oraz czwarta, która została wezwana do prokuratury i stawiła się sama usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut oszustwa. - Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - zaznaczył w rozmowie z PAP wydział.

Kontrolę realizowanego w latach 2009-12 projektu agenci wydziału postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA prowadzili w 2018 i 2019 roku.